11.2 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Tüzük Nedir ?

Tüzük, yasaların nasıl uygulanacağını göstermek ya da yasaların emrettiği işleri belirtmek üzere çıkarılan düzenleyici işlem. Yasalara aykırı olmamasını sağlamak amacıyla Danıştay’ın incelemesinden geçirilerek Bakanlar Kurulu’nca hazırlanan tüzükler, cumhurbaşkanınca imzalandıktan sonra yasalar gibi yayımlanarak yürürlüğe girer. Danıştay incelemesinden geçmesi, tüzüğün genel düzenleyici bir hukuki işlem niteliğinde olmasını sağlayan koşuldur.

Tersi durumda işlem hukuken sakat kalır. Bakanlar Kurulu yasaların uygulanmasını göstermek için tüzük çıkarmak konusunda bir takdir yetkisine sahiptir. Buna karşılık yasaların emrettiği işleri belirtmek üzere öngörülen tüzükleri hazırlamak Bakanlar Kurulu için bir yükümlülüktür.

Tüzüklerin çıkarılması

Tüzüklerin çıkarılması, bir kuruluşun yasal ve yönetsel yapısını tanımlayan ve belirleyen bir süreçtir. Tüzüklerin çıkarılması genellikle şunları içermelidir:

  1. Kuruluşun amaçlarının ve hedeflerinin belirlenmesi: Kuruluşun amaçları ve hedefleri, tüzükte yer almalıdır.
  2. Yapılanma ve yönetim şeklinin belirlenmesi: Tüzükte, kuruluşun yapısı, yönetim kurulu ve diğer örgütsel yapıların belirlenmesi gerekir.
  3. Üyelik ve üye haklarının tanımlanması: Tüzükte, üyelik kriterleri ve üye hakları belirlenmelidir.
  4. Yönetmelik ve prosedürlerin belirlenmesi: Tüzükte, kuruluşun yönetmelik ve prosedürleri belirlenmelidir.
  5. Değişiklik ve uygulama süreçlerinin tanımlanması: Tüzükte, tüzükte yapılacak değişiklikler ve bu değişikliklerin uygulama süreci belirlenmelidir.

Tüzüklerin çıkarılması için genellikle bir çalışma grubu veya kuruluşun yönetim kurulu tarafından düzenlenen bir toplantı veya oylamaya ihtiyaç vardır. Tüzükler, kuruluşun amaçları ve hedeflerine uygun olarak sürekli olarak gözden geçirilmeli ve gerektiğinde güncellenmelidir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

4 YORUMLAR

    • Merhabalar, Eğer kısa özet istiyor iseniz "Tüzük, yasaların nasıl uygulanacağını göstermek ya da yasaların emrettiği işleri belirtmek üzere çıkarılan düzenleyici işlem." buraya kadar olan alan yeterli sanırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar