19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Toprak Alkali Metaller

Toprak Alkali Metaller, periyodik tablonun Ila grubundaki berilyum (Be), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), stronsiyum (Sr), baryum (Ba) ve radyumdan (Ra) oluşan elementler dizisi.

Bu metallerin toprak alkali olarak adlandınlması , simyacıların ortaçağda suda çözünmeyen ve ateşten etkilenmeyen maddelere toprak adı vermelerinden kaynaklanır. Soda ve potas gibi alkali maddelere benzeyen topraklara (örn. kireç) alkali topraklar adı verildi. Element olduğu düşünülen bu toprakların 18üü’lerin başında metal ve oksijen bileşikleri. yani oksitler olduğu anlaşıldı ve oksitleri alkali toprakları oluşturan metaller toprak alkali metalolarak adlandırıldı. Kalsiyum, magnezyum, stronsiyum ve baryumu katışıksız halde ilk olarak 18ü8’de Sir Humphry Davy elde etti.

periyodik-tablo

Toprak alkali elementlerinin metalik özellikleri oldukça yüksektir. Obür metaller gibi elektriği çok iyi iletirler. Yeni kesildiklerinde gri-beyaz renkli bir parlaklıkları vardır, ama özellikle grubun ağır üyeleri havada kolayca kararırlar. Hepsi dövülebilme özelliğine sahiptir, ama sertlikleri çok değişiktir. Orneğin berilyumun camı çizebilecek derecede sert olmasına karşılık, baryum kurşun kadar yumuşaktır. Toprak alkali metallerin erime ve kaynama noktaları düzenli biçimde değişmemekle birlikte, alkali metallerinkinden daha yüksektir. Atomlarının elektron yapıları aynıdır ve en dış kabuklarında iki elektron vardır. Bu elektronlar atomlarından oldukça kolay kopar ve bu iyenlaşma toprak alkali metallerin ayırt edici özelliğidir. Toprak alkali elementler çoğu oksitlerle ve birçok ametalle kolayca birleşirler. Doğada hiçbir zaman katışıksız metal halinde bulunmazlar. Magnezyum ve kalsiyum yerkabuğunda en bol bulunan toprak alkali elementlerdir ve bu grubun ticari bakımdan en önemli olan üyeleridir.

Benzer İçerikler

3 YORUMLAR

  1. topraktan yaratılan insan ın sağlıklı beslenme ve içilebilen değerli alkali suyu bulabilmesi hususunda faydalı bilgiler edindim teşekkür ederim.

  2. Konu çok güzel anlatılmis. Ben Kimya ögrencisiyim. Diğer gruplara ait özellikleri de ögretecek kaynağınız varsa bana link adresini verebilir misiniz?
    Teşekkür ederim.

    • Merhabalar Nihat,

      Tekrardan incelemem gerekiyor ilgili konuyu girdiğim zaman sana mail atacağım ama biraz yoğunum girince seni bilgilendireceğim ilgin için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar