7.9 C
İstanbul
Salı, Mart 26, 2024

İletişim

Özel Hayatın Gizliliği

Özel Yaşamın Gizliliği, kişilerin özel yaşamına ve aile yaşamına dokunulmamasını ve saygı gösterilmesini öngören temel hak. Bu hakkın kullanılmasındaki istisna, adli soruşturma ve kovuşturmanın gerekleridir. Özel yaşamın gizliliği çerçevesinde, yasanın açıkça gösterdiği durumlarda usulüne göre verilmiş yargıç kararı olmadıkça, gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda ise yasayla yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça kimsenin üstü, özel kağıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konamaz.

Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan çok kuvvetli teleobjektiflerin, fotoğraf makinelerinin ve dinleme araçlarının kullanılmasıyla kişinin özel yaşamının gizliliğinin korunabilmesi bir sorun niteliğini almıştır. Kişinin özel yaşamı ve özellikle buna ilişkin sırlar hukuken korunan kişisel hak ve yararlardandır. Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince bir kişinin özel yaşam çevresinin kamuya açıklanması hukuka aykırı sayılır.

Özel yaşamın gizliliği içinde değerlendirilmesi gereken bir başka anayasal hak da haberleşmenin gizliliğidir. Bir kimseye gönderilen mektupların başkası tarafından açılması ya da telefon konuşmalarının dinlenmesi ve bunlardaki gizliliklerin öğrenilmesi, açıklanması kişilik haklarını zedeleyici niteliktedir. Yargı kararlarına göre de mektup, hatıra, sırlar üzerinde sahiplerinin hukuken mutlak nitelikte hakları vardır. Bunların, yazanın onayı olmadan yayımlanması kişilik haklarına saldırı sayılır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

8 YORUMLAR

  1. Vay anasını ya yolda görünce polisler bizim üzerimizi arıyor ama nasıl özel hayatın gizliliği bu anlamadım gitti birdahakine arama izniniz varmı diye soracağım 😀

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

  2. Emin olun herkes bunları bilmiş olsa ülkemizde birçok şey farklı olabilir. İnsanlar haklarını bilmiyor bu yüzden bunlar oluyor hep. Özel hayatımızın gizliliğini herkesin bilmesi gerekir.

  3. Bir sorum var. Özel hayatın gizliliği hakkı hangi hallerde kısıtlanır yha acilen cevap almam gerekiyor. Lütfen bilenler sessiz kalmasın cevap bekliyorum 😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar