Cevdar

0
2047
cevdar

Cevdar (Curcuma zedoaria Rosc.)

Diğer İsimleri: Zidvar, zulumba, zurumbaz.

Kökeni ve Yayılışı Şekli: Hindistan kökenlidir. Çin ve Güneydoğu Asyaıda tarımı yapılır. Ülkemizde yetişmez.

Bitkinin Özellikleri: Rizomludur. Rizomları uzun, yuvarlak, sarı-kırmızı renklidir. Çok yıllık, 50 cm kadar boylanan, otsu bir bitkidir. Yaprak, çok büyüktür. Dallar, çiçekli veya çiçeksizdir. Çiçek sarı renklidir. Meyve, kapsuladır ve içerisinde çok sayıda tohum bulunur.

cevdar

İçerikleri: Rezin, uçucu yağ (%1) içerir. Uçucu yağın en önemli bileşenleri; seskiterpenler (%78), sineol, kafur, pinen’dir.

Kullanım Önerileri: Baharat olarak kullanılan kısmı rizomlarıdır. Az kullanılan bir baharattır. Rizom, diskler veya dilimler halinde, 4-6 cm uzunlukta ve 1-2 cm genişlikte kesilir. Tipik baharlı, kafursu, kokusu sıcak, hafif acı lezzetlidir. Mutfakta, zencefil yerine kullanılabilir. Gıda sanayinde alkolsüz ve acı içeceklerde değerlendirilir. Eczacılık sanayinde de kullanılır. İçerdiği etkili maddelerden dolayı; iştah.açıcı, idrar artırıcı, uyarıcı, balgam söktürücü, gaz çıkarıcı olarak değerlendirilir, Bu maksatlarla, toz veya dekoksiyon şeklinde alınır. Tozu kullanılırsa günde 0.5-1.0 g’ı yeterlidir. Dekoksiyon (%2-5) şeklinde hazırlanan çayından yemek aralarında birer bardak içilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here