Cennet Biberi

0
1453
cennet biberi

Cennet Biberi (Aframommum melegueta)

Diğer İsimleri: Itrıfil, cennetcil, Gine kakulesi, Meleguetra biberi.

Kökeni ve Yayılışı Şekli: Tropikal Batı Afrika kökenlidir. Tropikal iklimierde bulunan, Gana, Gine, Fildişi Sahili, Liberya, Guyana ve Hindistan’da tarımı yapılır.

Bitkinin Özellikleri: Rizomsu, uzun köklüdür. Çok yıllık, 2 m kadar boylanan, otsu bir bitkidir. Yaprak, uzun mızraksıdır. Çiçek, doğrudan kökten çıkar. Uzun ve silindirik brakteli, kuyruk şekilli ve güzel görünümlüdür. Pembe-leylak renklidir. Meyve, silindirik turuncu renkli kapsüledir. Meyve içinde çok sayıda tohum bulunur. Tohum, 2-4 cm çapında, piramit şekilli, kırmızımsı kahverengi, parlak, serttir. Kokusu baharlı, hafif aromatik, keskin, yakıcı ve hoş lezzetlidir. Yakıcılık, paradol vb. gibi fenolik bileşiklerden ileri gelir.

cennet biberi

 

İçerikleri: Uçucu yağ, paradol, alfa-humulen (%31), epoksiti (%27), beta-karyofilen (%8.5), epiksiti (%18), linalol, öjenol bulunur.

Kullanım Önerileri: Baharat olarak değerlendirilir. Çeşni ürünü ve baharat karışımlarına ilave edilir. Toz karabibere ilave edilir. Sos, et ve ekmeklerde yer verilir. Gıda sanayinde şekerleme, dondurma ve alkolsüz içeceklerde değerlendirilir. Eczacılık sanayiinde de kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here