14 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Balina Yağı Nedir? Balina Yağı Nerelerde Kullanılır?

Balina yağı, balinalardan elde edilen sıvı yağ. Kullanıldığı yerler; 16. yüzyıldan 19. yüzyıla değin sabun yapımında ve özellikle kandil yakıtı olarak çok kullanılan balina yağı, 20. yüzyılda daha çok margarin ve yemeklik yağ olarak işlenir; ayrıca boya, vernik ve matbaa mürekkebi sanayilerinin hammaddesidir. Kükürtle işlendiğinde, yüksek basınç altında çalışan takım tezgahları için yağlayıcı olarak, katılaştırıldığında kumaşların aprelenmesinde ve mum yapımında kullanılır. Balina yağının sabunlaştırılmasıyla da, sabunlar için yağ asitleri, kozmetikler ve deterjanlar için yağ alkolleri elde edilir.

Balina yağı hangi alanlarda kullanılır?

  • Beslenme ve gıda ürünlerinde
  • Tıbbi ve sağlık ürünlerinde (özellikle omega-3 içeriği nedeniyle)
  • Kozmetik ve bakım ürünlerinde
  • İlaç endüstrisinde gibi alanlarda kullanılır.

Balina yağı üretimi genellikle büyük balina işleme gemilerinde gerçekleştirilir. Bu gemilerde, balinanın parçalanmış kalın yağ dokuları ve çubukları (dişleri) buhar basıncı altında kaynatılır. Karaciğerinin yağı genellikle alkalilerle işlendikten sonra bir çözücüyle özütlenerek elde edilir. Balinanın kalın yağ dokularından ağırlığının yüzde 50-80’i, balina çubuğundan yüzde ıo-70’i, etinden de yüzde 2-8’i kadar yağ çıkarılır.

balina yağı

Balina yağı nasıl çıkarılır?

Balina yağı, avlanan balinaların vücutlarından çıkarılır. Balinaların vücutlarındaki yağ tabakaları, balinaların yağının kaynağı olan yağ bezleri tarafından üretilir. Balina yağı, bu yağ bezlerinden çıkarıldıktan sonra temizlenir, filtrelenir ve soğutulur. Son olarak, yağ, ticari amaçlar için paketlenir ve satılır.

Günümüzde Balina avı

Balina avı, binlerce yıl boyunca insanlar tarafından yapılmıştır, ancak son yüzyılda, balinaların neslinin tehlike altında olduğu ve balinaların avlanmasının çevresel ve etik sorunları olduğu görüşleri artmıştır.

Bu nedenle, 1986 yılında Balina Avı Yasağı olarak adlandırılan Birleşmiş Milletler Balina Avı Yasağı (International Whaling Commission) tarafından balinaların küresel çapta avlanması yasaklandı. Ancak, bazı ülkeler hala balinaları avlamaya devam etmekte ve Balina Avı Yasağı’nı tanımamaktadır.

Balina avı, küresel çapta insanların ve grupların tartışmasına ve endişesine neden olmaktadır. Balinaların avlanmasının yasaklanması, insanlar tarafından avlanan balinaların sayısını azaltmıştır ve balinaların neslinin korunması için çalışmalar yapılmaktadır.

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar