7.9 C
İstanbul
Salı, Mart 26, 2024

İletişim

Boncuk Otu

Boncuk Otu (Lycopus europaeus L.)

Diğer İsimleri: Sahil kurt ayağı, adi kurt ayağı.

Kökeni ve Yayılışı Şekli: Tıpta yalnızca bu türünden faydalanılır. Ovalıklarda, ormanlıklarda, rutubetli yerlerde, bağlarda ve çay-dere kenarlarında yetişir.

Bitkinin Özellikleri: 30-90 cm uzunluğunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi budaklı ve dört köşelidir. Uzunca-lanset şekilli, yaprakları gövdenin üzerinde karşılıklı bulunur. Yaprak koltuğunda deste deste yerleşmiş vaziyette küçük çiçekler ve üzerinde çoklu kırmızı noktaları olan beyaz çiçek tacı vardır. Meyve, 4 fındıkçıktan ibarettir. Haziran-Ağustos aylarında çiçek açar, meyveler Ağustos-Ekim aylarında olgunlaşır.

Boncuk Otu

İçerikleri: %1.5-2.4 flavonoidler, %0.12 kumarinler, %0.2 uçucu yağ, %2.88 katran, %5.4-6.7 muhtelif asitler, %10 mg karatin, %60-70 mg askorbin asidi-C vitamini vb. maddeler bulunur.

Kullanım Önerileri: İlaç yapımında toprak üstü aksamından istifade edilir. Çiçekli devrede iken toplanır ve gölge bir yerde kurutulur,Halk tababetinde; toprak üstü kısımlarından, meyvelerinden ve köklerinden demlenen infüsyon çayı, soğuk algınlığından ileri gelen solunum yolları iltihabırıın kurutulmasında, verem hastalığında göğüs yumuşatıcı ve iltihap kurutucu öksürük ilacı olarak faydalanılır. Çayından, yemek aralarında birer bardak içilir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar