7.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 20, 2024

İletişim

Pazarlama Kavramının Gelişimi

Pazarlama Kavramının Gelişimi; pazarlama günümüz ekonomisinde, üreticiden tüketiciye, kamu kesiminden özel kesime, işverenden emekçiye kadar, toplumun her kesitinde sıkça kullanılan bir sözcük olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle olmakla birlikte, pazarlamanın kollamaları tarafından eş anlamlı bir biçimde kullanıldığı şüpheli görülmektedir. Bir başka deyişle doğru veya yanlış, tam veya eksik pazarlama sözcüğünü kullanamayan işletme veya tüketici grubu yok gibidir. Bunlar arasında olduğu gibi, pazarlamayla ilgilenen bilim adamları arasında da tam bir anlayış birliği sağlandığı söylenememektedir. Çünkü diğer alanlarda olduğu gibi pazarlama alanında da gelişim süreci içinde kavram farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Nitekim farklı zamanlarda yazılmış, değişik pazarlama kitapları incelendiğinde birbirinden hayli farklı pazarlama tanımlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bunun nedeni, ekonomik gelişmeye paralel olarak pazarlama anlayışının da gelişmesidir.

Birçok yazar ekonomik gelişmeyi üç aşamada ele almaktadır:

Birinci aşama talebin arza göre fazlalık gösterdiği veya arzın talebi karşılayamadığı dönemdir. Bu dönemde üretim miktarı talebi karşılayamadığı için, işletme yönetimlerinin hedefi üretimi artırmaktır. Çünkü üretilen mal ve hizmetler hiçbir çabaya gerek kalmaksızın talep tarafından emilmektedirler. Bunun sonucu olarak işletme yönetimlerine bu aşamada üretim fikri egemen olmaktadır.

İkinci aşamada yine talep fazlalığı olmakla birlikte, işletmelerde amaç, verimliliği artırmaktır. Dolayısıyla finansman ve örgütleme işlevleri ağırlık kazanmakta ve işletmelere yönetim fikri hâkim olmaktadır.

Üçüncü aşamada ise, üretim miktarının talebi aştığı, yani üretim fazlalığının bulunduğu gözlenmektedir. Bu dönemde işletme yönetimlerine, pazarlama anlayışının egemen olduğu, başka bir deyişle pazara dayalı işletme yönetimlerinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar