7.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 20, 2024

İletişim

Satınalma (Acquisition) Türü Birleşmeler

Satın alma türü birleşmede bir işletme, diğer bir veya daha fazla işletmeyi, ya tamamen veya kontrol edebilme gücüne sahip olacak miktarda hisselerini, satın almaktadır.

Satın alma yoluyla alınan işletme benzer veya farklı konuda faaliyette bulunan bir işletme olabilir. Dolayısıyla bu tür birleşmeler yatay nitelikte ise, yani benzer faaliyet alanı ve konularına yönelik işletmelerin satın alınması şeklinde olursa, piyasada daha büyük ve güçlü bir girişimcilik sergileme imkânı ortaya çıkar. Dikey büyüme şeklinde gerçekleşen satın almalarda ise, firma geriye veya ileriye, doğru entegre bir sistem oluşturmayı, birbirini bütünleyen ve tamamlayan işletmecilik faaliyetleri ile, daha verimli ve ekonomik bir girişimcilik yoluyla, zaman içinde piyasalarda etkili olmayı amaçlamış olacaktır.

Acquisition

Satınalma türü birleşme karma nitelik ve amaçlı da olabilir. Böyle bir durumda satınalma yapan işletmenin, derişik faaliyet konularında mevcut sistemini çeşitlendirerek büyüme ve genelde değişik işletmelerden oluşan büyük bir grup olma niyeti ön plana çıkmaktadır. Bu yaklaşım bir sonraki büyüme modeli olarak ele alınan “Holding” türü işletme gruplarının ortaya çıkmasına da ortam hazırlamaktadır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar