10.4 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Kaduna Irmağı

Kaduna ırmağı, Nijerya’nın orta kesiminde, Nijer ırmağının ana kolu. Jos kentinin 29 km güneybatısındaki Jos Platosundan doğar ve kuzeybatı yönünde akarak Kaduna kentinin 35 km kuzeydoğusunda bir kavis çizer. Daha sonra güneybatı ve güney yönünde ilerler ve 547 km’lik çığırını tamamlayarak, Pategi’nin karşısında yer alan Mureji’de Nijer Irmağıyla birleşir.

Çığırının büyük bölümünde seyrek ağaçlıklarla kaplı savanlar arasında akar. Aşağı bölümünde geniş Nijer taşkın ovalarına (fadama) girmeden önce birkaç boğazdan, bu arada Shiroro’da bulunan 3 km’lik granit bir koyaktan geçer.

Kaduna ırmağı Nijerya

Hausa dilinde “timsahlar” anlamına gelen Kaduna’nın taşıdığı su miktarı, mevsimlere göre büyük değişiklik gösterir. Temmuz – Ekim arasında Zungeru’nun aşağısında kalan bölümü hafif teknelerle ulaşıma elverişlidir. Yerel ürünlerin taşınmasında yararlanılan ırmakta balık da avlanır. Gbariler (Gvariler) ırmağın yukarı kesimindeki taşkın ovalarında pirinç ekerler. Ama pirinç ve şekerkamışı üretiminin temel uğraş olduğu asıl yer, Nupe topraklarının yer aldığı güney ovalarıdır. Bida, Edozhigi ve Badeggi yakınlarında büyük pirinç ekim alanları doğal yollarla sulanır. 1980’lerin başında Shiroro Boğazında bir baraj ve hidroelektrik enerji santralının yapımına başlanmıştır. Bu proje, Nijer Barajlar Projesi kapsamındaki baraj ve enerji santrallarının üçüncüsüdür.

Irmak kıyısındaki en büyük kentler olan Zungeru ve Kaduna’da demiryolu köprüleri vardır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar