Hidroterapi Ne Demektir?

0
636

Suyun iyileştirici faydalarından insanlar eski çağlardan beri yararlanılmıştır. Eklemlerindeki ya da kaslarındaki ağrılardan yakınan hastalara yararlı olan hidroterapi tıp çevrelerince 1930lu senelerine kadar benimsenmemiştir. Şuanda ise Hidroterapi yani su ile tedavi doktorlarında bir çok tedavide ek olarak önerdiği yöntemlerden biridir.

Hidrterapi vücuttaki herhangi bir rahatsızlık ya da sakatlığın su için de su yardımıyla iyileştirilmesidir.Günümüz de özel olarak hidrotepari merkezleri vardır.

hidroterapi

Hidroterapi Nasıl Uygulanır?

Büyük hastaneler de Hidroterapi ya tek kişilik küvetlerdeki ya da kanallardaki su içinde hastalara iyileştirici özel şekiller yaptırılarak uygulanır.

Hidroterapi bir fizik tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır.Ancak bazı hidroterapi yöntemleri bugün kullanılmaktadır. Örneğin hastanın beline ve bacaklarına sıcak ve soğuk olarak değişen basınçlı su sıkmak gibi duş yöntemleri artık kullanılmayan hidroterapi yöntemlerindendir. Bu zamanda kullanılmayan bir başka yöntem de hastanın tuz çamur gibi turbo içeren banyolara geçmesidir.

Hidroterapi hastanın tedavisine erken başlanmasına şans vererek bir an önce iyileşmesini sağlar. Böylece uzun zaman hareketsiz kalmaktan doğabilecek zararlı durumları önler.

Sıcak su ağrıyı dindirmeye ve gergin kasları gevşetmeye yarar. Sağlıklı bir kişi alışık olmadığı halde ağır kas hareketleri yaptıktan sonra, nasıl vücudunun farklı yerlerinde ağrılar ve sızılar duyar da sıcak bir banyo yaptıktan sonra
rahatlarsa, sıcak su, eklem ve kasları ağrıyan hastaları da aynışekilde rahatlatır. Bazı durumlarda hastanın eklem ve kasları sertleşerek hareketleri zorlaşır ve ağrı verir. Bu gibi eklemler sıcak suya girince çevredeki kaslar
gevşer. Böylece eklemli yerler daha kolay ve rahat hareket etmeye başlar. Bugün oldukça rağbet gören kaplıcaların şifasının bir sebebi de budur.

Hidroterapi suyun kaldırma kuvvetinden de yararlanır. bazı hastaların bacak kasları inceldiği için vücut ağırlığını çekemez. kimi hastalar da ameliyat geçirdiği için kol ve bacaklarını kullanmakta zorluk çekebilirler. Bu gibi durumlarda eğer vücut hareketleri yapmak gerekiyorsa, doktorlar çoğu zaman su da yapılan vücut hareketlerini su egzersizlerini önerirler. Bir hasta boynuna kadar su içine girdiği zaman normal ağırlığının ancak onda birinden daha azı bacaklarına yük
olarak biner. Böylece su içinde bulunmak hastanın normalde yapamayacağı egzersizleri yapabilmesine olanak sağlar.

Hidroterapi genel anlamda eklemleri ve kasları herhangi bir sebeple yıkıma uğramış, zayıflamış ya da sertleşmiş hastalara uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here