Kişilik Tipleri

0
1227

Holland’a göre 6 tür kişilik tipi vardır.

Gerçekçi Tipler: Atak, kas etkinliği ve motor koordinasyonunu gerektiren işlerde başarılı, erkeksi, bedence güçlü, sade, doğal insanlardır. Açık havada çalışmayı tercih ederler. İnsanlar arasında olmaktan ve sözel etkileşimde bulunmaktan sıkılırlar. Entellektüel Tipler: Yapmaktan çok düşünmeyi, beden güçleri yerine zihinsel güçlerini kullanmayı tercih ederler. Uysal, alçakgönüllü, başarma güdüsü yüksek, düşünceleri esnek, topluluktan hoşlanmayan bağımsız insanlardır.

Sosyal Tipler: Başka insanlarla bir arada olmaktan, onlara yardım etmekten hoşlanırlar. İnsanları ve duygularını anlama çabası gösterirler. Zihinsel yetenekleri ve başarma güdüleri yüksektir.
Geleneksel Tipler: Kurallara bağlı, tertip ve düzen meraklısıdırlar. Emir alıp vermekten hoşlanırlar, statü ve güç ararlar. Duygulardan çok nesneleri anlamak isterler. Kendilerini sıkı bir kontrol altında tutarlar. Çevrede daima iyi bir izlenim bırakmak isterler.

Girişimci Tipler: Dışa dönüktürler ve diğer insanları ikna edip yönetmek isterler. İnsanlarla devamlı ilişki halindedirler. Rahat, anlamaya meraklı, sabırsız ve kendine yetemeyen insanlardır.
Artistik Tipler: Estetik faaliyetlere ilgi,bağımsızlık, yüksek hayal gücü ve yaratıcılık gibi özelliklere sahip insanlardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here