4.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 9, 2024

İletişim

Dünyada Tehlike Altındaki En Güzel 10 Orman

Ormanların korunması, küresel ısınma, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı bugünlerde herkesin aklında. Dünyanın dört bir yanındaki ormanlar, içinde evlerini yapan nadir bitki türleri ve hayvanlarla birlikte ortadan kayboluyor.

Ormanlar dünyanın akciğerleridir. Onlar ortadan kaybolduğunda nasıl bir felaket olacağını hepimiz biliyor ama bunun için de bir şey yapmıyoruz. Bu katliam devam ettiğinde bir çok orman ve içinde yaşayan bir çok bitki ve hayvan türü yakın bir gelecekte varolmayacak. Dünyadaki en çok tehlike altındaki on orman listesine göz atın.

 1. Madagaskar Ormanları

Madagaskar , dünyanın dördüncü en büyük adasıdır ve sadece yemyeşil yağmur ormanlarında bulunan çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapar. Ne yazık ki, kütük açma uygulamaları adadaki ormanlık alanı orijinal alanın sadece% 10’una düşürmüştür. Bir zamanlar ada ile anılan bir çok böcek ve hayvan türleri, yerel bitki örtüsü ile birlikte, yavaş yavaş yok olmaktadır.

 2. Doğu Afromontan

Doğu Afromontane ormanları Suudi Arabistan’dan Zimbabve’ye kadar uzanır ve diğer tüm Afrika bölgelerinden daha fazla endemik yaratık içerir. Ormanda yaşayan 600’den fazla hayvan türü dünyada başka hiçbir yerde bulunamıyor.

Bu alanda bulunan şaşırtıcı türlere rağmen, ormanın sadece% 11’i kaldı. Ormanın yaklaşık % 90’ı, muz, çay ve fasulye tarlalarına yer açmak için tahrip edildi.

 3. Kaliforniya Floristik Bölgesi

Amerika Birleşik Devletleri de nesli tükenmekte olan bir ormana ev sahipliği yapmaktadır. California Floristic Province Ormanı , etkileyici sekoyası ve kıyıdaki sekoya ağaçları ile tanınır. Bazı ağaçlar hala kayıtlı alanlarda dururken, orijinal ormanın sadece yüzde 10’u iyi durumda kalmaktadır.

Ne yazık ki, bölgeye özgü pek çok türün zaten nesli tükenmiştir ve ormanı korumak için adımlar atılmadığı takdirde diğerleri yakın gelecekte neslinin tükenmesi ile karşı karşıyadır. Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında dünyadaki son birkaç vahşi akbaba vardır.

 4. Doğu Afrika Kıyı Ormanları

Doğu Afrika’nın kıyı ormanları, tarıma yer açmak için kademeli olarak temizlenmektedir. Orijinal ormanın sadece% 10’u bozulmadan kaldı. Kalan bu bölge Tana Nehri Kolobusu ve Magabey ile kalan birkaç Zanzibar Kırmızı Kolobusu’na ev sahipliği yapmaktadır.

Primatlar, sadece bu orman içerisinde bulunan onlarca bitki gibi tehlikededir. Bölge şimdi turistlerin dikkatini çekiyor. Hangisi sevindirici bilemedik. Turistlerin gelmesi mi yoksa gelmemesi mi?

 5. Güneybatı Çin Dağları

Güneybatı Çin’in yüksek dağlarında, iki nadir panda türlerini bulunur. Dev panda ve kırmızı panda, ancak bu türler hızla yok oluyor. Ormansızlaşma esas olarak tarımdan kaynaklanmaktadır, ancak yeni yollar ve barajlar da bir zamanlar çok büyük olan bu ormanlık alanın yok edilmesine katkıda bulunmuştur. Şimdi ormanın sadece% 8’i sağlam durumda kalabilmiştir.

 6. Atlantik Ormanı

Atlantik Ormanı Brezilya, Arjantin, Paraguay ve Uruguay sınırlarının içerisinde yer almaktadır. Ormandaki 20.000’den fazla bitki türünün yüzde kırkından fazlası dünyanın bu bölgesine özgüdür.

Atlantik Ormanı da iki düzineden fazla nesli tükenmekte olan hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında aslan tamarinler de bulunmaktadır. Şeker ve kahve tarlalarına yer açmak için ormanların çoğu kesilmeye devam etmektedir.

 7. Sundaland Ormanı

Sundaland Ormanı bir zamanlar 17.000 adaya yayılmıştır. Dahil olan adalar arasında Borneo ve Sumatra da vardı. Bu noktada, ormanın sadece% 7’si hala varlığını südürebilmektedir ve birçok adaları neredeyse tamamen ormansızlaştırılmıştır.

Orman, orangutanlar için bilinen tek habitat olmakla beraber iki tür Güneydoğu Asya Gergedanına da ev sahipliği yapmaktadır. Nesli tükenmekte olan veya tükenmeyen birçok tür, günlük olarak yiyecek ve ilaç için avlanmaktadır.

 8. Filipinler

Filipinler, hepsi bir zamanlar yoğun ormanlık alana sahip 7.000’den fazla adadan oluşmaktadır. Bugün, ormanın yüzde 93’ü yok edildi, kasabaları ve tarlaları genişletmek için yer açmak adına yok edildi. Kalan küçük miktar Panter Uçan Kurbağanın ve dünyanın en büyük ikinci kartalının evidir. Bu iki tür başka hiçbir yerde bulunmamakla birlikte nesli tükenmekte olan türler arasında yerlerini almışlardır.

 9. Yeni Kaledonya

Nikel madenciliği ve istilacı bitki türleri, bu muhteşem ormanın sadece% 5’inin kalmasının ana nedenleridir. Yeni Kaledonya’nın Güney Pasifik adaları Avustralya’ya çok da uzak değildir ve beş endemik bitki türüne ev sahipliği yapar.

Bunlardan biri, dünyadaki tek parazitik kozalaklı ağaçtır. Büyüyen turizm endüstrisi, kalan ormanın bozulmamış kalmasına yardımcı olmaktadır. Turizm amacıyla ormanın kalan kısmı korumaya alınmıştır.

 10. Hint-Burma Ormanları

Hint-Burma ormanı neredeyse tamamen yok edilmiştir. Alan yaban hayatı için çok önemli bir habitat olmasına rağmen sadece% 5 bozulmadan kalmıştır. Dünyadaki en büyük tatlı su balıklarından bazıları, ormanın içinden geçen nehirlerde yaşar, ancak baraj birçok habitatı yok olma noktasına getirmiştir.

Barajlar aynı zamanda suyun yükselmesine neden olarak yerel kuşların kumsal ve plajlarda yuvalanmalarını engellemektedir. Bütün bataklıklar pirinç tarlasına dönüştürülmüş ve birçok hayvanın ev bulmasını imkansız hale getirmiştir.

Ormanlar kaybolduğunda, herkes endişelidir. Dünyanın gittikçe daha fazla alanı, yeri doldurulamaz habitatları devralarak ekim alanlarına, tarlalara ve sanayi bölgelerine dönüştürülüyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar