14.9 C
İstanbul
Perşembe, Mart 28, 2024

İletişim

Balık Gölü

Balık Gölü, Doğu Anadolu’da lav seti göü. Karaköse ile Doğubeyazıt arasında, Ağrı’nın doğusunda yükselen andezit ve bazalt lavlarından oluşan volkanik kütle üstündedir. Türkiye’nin en yüksek göllerinden biridir, denizden yüksekliği 2.241 m’dir. Yüzölçümü 34 km2’dir, suyu tatlıdır. Batısında Ziyaret Tepesi (2.887 m), kuzeyinde Aras Dağlarının batı uzantısı, doğusunda Hama Dağı (3.240 m), güneyinde Balıklıgöl Dağı (2.798 m) bulunur.

balık gölü

Balık Gölü, çevresindeki yüksek dağlardan inen akarsularla beslenir. Güneydoğusunda, fazla suların boşaldığı Balık çayı gideğeni bulunur. Bu çay daha sonra güneyde Zenkimar Çayına karışır. Şiddetli soğuk, gölün yüzeyinin kışın uzun süre donmasına yol açar. Göl çevresinin doğal bitki örtüsünü Alptipi çayırlar oluşturur. üzellikle ilkbahar ve yaz aylannda, bu otlann bol çiçeklerle bezenmesi, çevreye ayn bir güzellik katar. Kıyısında yer yer kamışlar ve sazlar bulunur. İçinde, buraya özgü bazı balık türleri vardır.

Erzurum – Horasan – Eleşkirt – Karaköse – Doğubeyazıt doğrultusunu izleyen İran transit yolu, Balık Gölünün 10 km kadar güneyinden geçer. Göle bu yoldan stabilize bir yolla ulaşılır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar