7.9 C
İstanbul
Salı, Mart 26, 2024

İletişim

Beyaz Ballıbaba

Ballıbabalar Beyaz Ballıbaba (Lamium album) 

Kökeni ve Yayılışı Şekli: Ballıbaba türleri, morçiçekli, pembe, krem veya beyaz renkli bir bitkidir. Ülkemizde 27 türü bulunmaktadır. çoğu türler, Güney ve Batı Anadolu’da yer yer bulunur. En çok bilineni ve kullanılanları beyaz ve sarı ballıbaba türleridir. Isırgan otunun yetiştiği her yerde bulunur. Kuzey Anadolu’da yaygındır. Trabzon civarı, Bayburt-Kop dağı, Erzurum, Bingöl dağları ve Rize’de yabani olarak bulunur. Çit ve koru kenarında ve rutubetli yerlerde yetişir. Lamium album L. (beyaz çiçekli ballıbaba-balıkotu); Kuzey ve Doğu Anadolu’ da yetişir. Kabız ve kuvvet vericidir.

Beyaz Ballıbaba

Bitkinin Özellikleri: Bitki, 20-40 cm kadar boylanan, bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövde, 4 köşeli, dik, tüylü ve içi boştur. Yapraklar tam ve gövdeye almaşıklı olarak bağlanır. Saplı ve tüylüdür. Çiçekleri, Nisan- Ekim aylarında açar. Çiçekleri beyaz renkli, tüplü ve iki dudaklıdır. Çiçek açtığı zaman yaprakları ile birlikte hasat edilip kıyılır ve gölgede kurutulur. Hava almayan bir kavanozda muhafaza edilir.

İçerikleri: Tanen, müsilaj, saponin, flavon glikozitleri, eterli uçucu yağ içerir.

Kullanım Önerileri: Kullanılan kısımları çiçekleri ve yapraklarıdır. İnfüsyon şeklinde (%2) hazırlanan çayı ile tentürü kullanılır. Bitkisel materyal, idrar yolları hastalıklarının tedavisinde yararlıdır. Kan kesici özelliği olduğu gibi hafif kabız yapıcı etkisi de vardır.

Çayı; mide-bağırsak hastalıkları ile fonksiyon bozukluklarında, böbrek hastalıklarında, deri hastalıklarında, kadınlarda beyaz akıntının durdurulmasında, adet öncesi ağrılarda ve iştahsızlıkta etkili bir şekilde faydalanılmaktadır.

Kompres, oturma banyoları ve yıkamalar, kolay iyileşmeyen yaraların tedavisinde ve beyaz akıntının kesilmesinde yararlıdır.

Ağır böbrek hastaları, eşit miktarlarda altınbaşak + civanperçemi + yoğurtotu + beyaz ballıbaba ile karışımından hazırlanan infüsyon çayından, aç karına ve günde 3-4 defa birer bardak içerek istifade eder.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar