Abdera Kenti Özellikleri, Abdera Kenti Nerededir?

0
800

Abdera kenti batı trakya’da iskeçe kısıtları arasında yer alan ve ege denizi’ne, mestos(karasu) nehri’nin döküldüğü bölümde kurulmuş olan bir antik yunan şehridir. Özetlemek gerekirse tarihçesine göz atacak olursak; ilk kez koloni şekilde klazomenai kentinde ikamet eden timesias vasıtasıyla kuruldu. Kurulma tarihsel mö 654 yıllarına eşit gelmektedir. Fakat yol kateden dönemlerde burada ikamet eden koloniler trakyalılar vasıtasıyla kovuldu. Persler’in işgalinden kaçan teoslular da abdera’ya sığınınca şehir tekrar kurulma safhasına girdi.

Erythrai-Antik-Kenti3

Kente yaşam veren bireyler ne özelliklere sahipti?

8683_18Kentin insanları; hızlı sinirlenen, düşünerek hareket etmeyen, ön yargılı ve aydın düşünmekten uzak şekilde tanımlanmışlardır. Dolayısıyla de eski çağ’ın eleştirel yazılar yazan yazarların eserlerine yoğun sık konuk olmuşlardır. Haklarında yazılan aşırı derecede yazılar bulunduğu üzere bu öykülerden pek çoğu bugüne dek gelmiştir. Garip tutumlar işaret eden ve tuhaf fikir yapısına sahip olan bu insanlarla alakalı bir öyküye yer verecek olursak; kent şark ve batı şekilde ikiye ayrıldığında doğu’da kalanlar batı’yı yitirdikleri üzere yas tutarken, batı’da yaşayanlar ise doğu’nun kendilerineilişkin olduğunu varsayarak şikayette bulundukları anlatılmaktadır.

Felsefe şehri

İlkçağ felsefesinin meşhur düşünürlerini de arasında büyütmüş bir kenttir. Leukippos, demokritos mö 5. Yüzyılda yaşamış meşhur düşünürlerdendir. İzmirli anaksarkhos, sicilyalı empedokles ve protagoras da burada yetişmiştir. Meşhur felsefe okulu olan atomcular okulu da burada kurulmuştur. Bu okulu leukippos kurmuş ve demokritos’u da burada yetiştirmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here