10.4 C
İstanbul
Cuma, Mart 29, 2024

İletişim

Voltmetre

Voltmetre, GERİLİMÖLÇER olarak da bilinir, elektrik gerilimini ölçmekte kullanılan aygıt. Doğru akımda ve alternatif akımda ölçme yapabilen voltmetreler vardır; voltmetreler genelolarak volt, milivolt ya da kilovolt cinsinden ölçeklenirler.

Çeşitli voltmetre türleri arasında en yaygın olarak kullanılanı döner bobin li voltmetredir; bu aygıtta bir kalıcı mıknatısın kutupları arasına yerleştirilmiş bir bobinin, içinden geçen akıma bağlı olarak dönmesinden yararlanılır. Döner demirli voltmetrede ise bir bobinin içine yerleştirilmiş yumuşak demirden iki kanatçık, bobinden akım geçirilince mıknatıslanıp birbirlerini iter; kanatçıklardan birinin dönme miktarı gerilimin ölçülmesine olanak verir.

Her iki voltmetrede de bobine seri olarak bağlanmış yüksek değerli bir direnç bulunur; bu direnç aygıtın çektiği akımın çok küçük olmasını sağlar,böylece aygıtın bağlandığı noktalar arasındaki gerilirnde ortaya çıkacak değişmenin çok büyük olması sağlanmış olur. Elektrostatik voltmetrelerde elektrik yüklü iki cisim arasında oluşan elektrostatik kuvvetten yararlanılır. Potansiyometre olarak adlandırılan aygıtların çalışma ilkesi ise ölçülecek gerilimin değeri bilinen bir gerilimle karşıIaştınlmasına dayanır. Elektronik voltmetrelerde ölçülecek gerilim, elektronik devreler aracılığıyla yükseltildikten (alternatif gerilimler ayrıca doğrultulduktan) sonra ölçü aygıtına uygulanır.

Elektronik vol tm etrelerde ölçü yapılan noktalardan hemen hemen hiç akım çekilmez, bu nedenle bu tür aygıtlar ölçü noktaları arasındaki gerilimde herhangi bir değişmeye yol açmazlar. Yukarıda sıralanan voltrnetre türlerinde gerilim değeri, volt cinsinden derecelenmiş bir ölçek üzerinde hareket eden bir gösterge aracılığıyla okunur; bir başka deyişle bu aygıtlar gerilim değerini örneksel (analog) biçimde gösterirler.

Voltmetre

Sayısal voltmetrelerde ise gerilim sayısal bir gösterge aracılığıyla okunur. Bu tür voltmetrelerden elde edilen sayısal çıkışlaruzak mesafelere gönderilebilir , bilgiyazar ya da yazı makinelerini çalıştırabilir ve bilgisayarlara girdi olarak verilebilir. Sayısal voltmetreler ölçme duyarlığı açısından örneksel voltmetrelere oranla çok üstündür. Gerilimin yanı sıra akım şiddeti ve direnç de ölçebilen aygıtlar volt-ohm-miliamper-metre, avometre ya da mültimetre (çokluölçer) olarak adlandırılır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar