11.2 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Tüylü Gergedan

Tüylü gergedan, (Coelodonta) soyu tükenmiş gergedan cinsi. Fosillerine Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’daki Pleyistosen Bölüm (y. 2.5 milyon – 10 bin yıl önce) çökellerinde rastlanır. Asya ‘nın kuzeydoğusunda daha eski dönemlerde yaşamış Dicerorhinus’tan evrimleştiği sanılan tüylü gergedanlar Avrupa ‘ya girmiş ve en son buzul döneminin sonlarında soyu tükenmeye başlamıştır.

Tüylü Gergedan

Sibirya’da donmuş cesetleri ve Orta Avrupa’daki petrol birikintilerinde iyi korunmuş örnekleri bulunmuştur. Kalın bir postla örtülü olan gövdesi iri ve ağır, kafatasının önündeki iki boynuzu da uzun ve kalındır.

coelodonta

Buzulların ulaşamadığı daha ılıman bölgelerdeki otlaklarda da yaşayan tüylü gergedanlar Paleolitik çağa ait resim ve kabartmalarda sıkça kullanılırdı: çeşitli yerlerde son derece ayrıntılı çizilmiş resimlerine rastlanmıştır.

Coelodonta, tüylü gergedan (Diceros bicornis) ile aynı familyaya ait bir fosil hayvan türüdür. Coelodonta, tüylü gergedanlardan daha büyük ve daha kalın tüylü bir hayvandı ve eski zamanlarda Avrupa, Asya ve Afrika’da yaşamıştır. Tüylü gergedanlar ise halen Afrika savanlarında yaşayan ve nadirleşen bir hayvandır. Coelodonta’nın fosil kayıtları, bu hayvanın yaklaşık 2.6 milyon yıl önce yaşamış olduğunu göstermektedir.

Tüylü Gergedan, yaklaşık 4 metre boyunda, 2 ton ağırlığında bir hayvan türüdür ve Afrika savanlarında yaşarlar. Gergedanlar genellikle tek başına ya da küçük gruplar halinde yaşarlar ve gündüzlerini yatakta geçirirler. Geceleri ise avlanırlar ve etobur bitkilerin arkasındaki çalıları keşfederler. Tüyleri, korunma amacıyla kafatasındaki büyük boşluklardan çıkar ve bu tüyler, gergedanın sıcaklık düzenlemesini ve avlarından kaçmasını kolaylaştırır.

Soyu Tükendi mi?

Hayır, soyu tükenmemiştir. Ancak tüylü gergedanlar nadirleşmiş ve Endangered (tehlike altında) olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni, tarım alanlarının genişlemesi, avlanma ve habitat kaybıdır. Küresel çaba gösterilerek tüylü gergedanların korunması ve sayılarının artması için çalışmalar yapılmaktadır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar