10.4 C
İstanbul
Salı, Mart 26, 2024

İletişim

Midye

Midye, Mytilidae familyasından denizde yaşayan, Vnionacea üstfamilyasından tatlı sularda yaşayan çok sayıda Çiftçenetli yumuşakçanın ortak adı. Deniz midyeleri hemen hemen bütün denizlerde görülmekle birlikte en çok soğuk sularda yaygındır. Yaklaşık 1.000 türü bilinen tatlı su midyelerine yeryüzündeki akarsu ve göllerin büyük bölümünde rastlanabilir. ABD ‘nin orta ve güney kesimleri ile Güneydoğu Asya, tür sayısı bakımından en zengin bölgelerdir.

Midye

Deniz midyelerinin uzunluğu 5-15 cm, kabukları düz ya da yivlidir. Kabuklarının dışı birçok türde lacivert ya da yeşilimsi kahverengi, içi genellikle sedeflidir. Sert yüzeylere ya da birbirlerine. saçaklar halinde salgıladıkları sağlam iplikçiklerle tutunurlar. çamuru, mercanları ya da ahşap malzemeyi oyan türleri de vardır. Besinlerini suyla sürüklenen mikroskopik canlılar oluşturur. Martı, poyrazkuşu, ördek gibi kuşlar, dipte yaşayan çırçır, kalkan gibi balıklar, yengeç gibi bazı kabuklular, etçil karındanayaklılar ve denizyıldızları, midyelerin doğal düşmanları arasında yer alır. Yenebilen en önemli midye türleri olan Avrupa midyesi (Mytilus edulis) Avrupa’nın kuzey ve batı kıyılarında, Akdeniz midyesi (M. golloprovincialis) Akdeniz ve ona bağlı denizlerin serin sularında yaşar. Sığ sularda kolayca toplanabilen, derin sularda dibi tarayan çeşitli araçlar yardımıyla çıkarılan bu türlerden Avrupa midyesi, Avrupa’da 13. yüzyıldan beri özelolarak hazırlanmış midye yataklarında da yetiştirilmektedir. Midye A ve B vitaminIerinin yanı sıra demir, bakır, kalsiyum, fosfor ve öbür mineralleri içerir. Sudan çıkarılan midyeler çabuk bozulduğu için saklanması güçtür. Ayrıca dinoflagellat (Gonyoulax ve bu cinsin yakın akrabaları) denen plankton canlılarıyla beslenen midyeler yendiğinde zehirlenmeye yol açabilir.

Kuzey Amerika’nın batı kıyılarında bulunan California midyesi (M. Californianus) önceki türler gibi hem yenebilen hem de yaygın biçimde balık yemi olarak kullanılan bir türdür. At midyesi adıyla tanınan daha uzun yapılı Modiolus cinsinin üyeleri Akdeniz ve Avrupa kıyılarının yanı sıra Kuzey Amerika kıyılarına da dağılmıştır.

Tatlı su midyelerinin en geniş familyası olan Vnionidae, yaklaşık 85 cinsten 750 tür içerir. Sedefli kabukları düğme yapımında, Margaritiana Margaritifera gibi birkaç türü kültür ineisi elde edilmesinde kullanılmaktadır.

Midye adı bazen Bivalvia (çiftçenetliler) sınıfının istiridye, tarak gibi tanınmış grupları dışında kalan çeşitli türlerine verilmektedir. Ayrıca bazı kaynaklarda Bivalvia sınıfı, çiftçenetliler yerine midyeler adı altında toplanır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar