11.5 C
İstanbul
Salı, Mart 26, 2024

İletişim

Rüzgaraltı Adaları

Rüzgaraltı Adaları, Antil Denizinde, Büyük Okyanusta ve Atlas Okyanusunda yer alan değişik ada gruplarına verilen ortak ad.
Antil Denizindeki Küçük Antiller’in kuzey ve batı ucunu oluşturan Rüzgaraltı Adalarının (İngilizce Leeward Islands, Fransızca Hes Sous le Vent, İspanyolca Islas de Sotovento) en önemlileri kuzeyden güneye sırasıyla Virgin Adaları (ABD), İngiliz Virgin Adalanı, bir İngiliz sömürgesi olan Anguilla, güney kesimi Hollanda Antilleri’ne, kuzeyi ise Guadeloupe’a bağlı olan ve Hollandalılar tarafından Rüzgarüstü Adalarının bir parçası olarak kabul edilen Sint Maarten (Saint-Martin), Saint Christopher ve Nevis, Antigua ve Barbuda ile İngiltere’ye bağlı Montserrat ve Fransa’ya bağlı bir denizaşırı il ideparıement d’outre mer) olan Guadeloupe’dur. Bu zincirin hemen güneyinde, bazen Rüzgarüstü Adalarının bir parçası olarak kabul edilen Dominika yer alır.

Bu adaların iklimi genelde kuru olmakla birlikte, bölgeden bölgeye ve hatta aynı adanın farklı kesimlerinde değişiklikler gösterir. Güneye doğru gidildikçe yağış artar. Alize rüzgarları tropik iklimin etkisini yumuşatır. Haziranla ekim arasında zaman zaman kasırgalar görülür.

Büyük Okyanusun ortagüneyindeki, Fransız Polinezyası’na bağlı Societe Adalarının batı kesimini oluşturan Rüzgaraltı Adaları dört ıssız ve alçak atol ile beş volkanik adadan oluşur. Grubu oluşturan adaların en büyüğü, komşu Tahaa Adasına mercan resifleriyle bağlanan Raiatea Adası’dır. Doğudaki Huahine Adası, sular yükselince Büyük Huahine (Nui) ve Küçük Huahine (Iti) adlı iki kesime ayrılır. Bölgedeki öteki iki ada Maupiti (Maurua) ve Bora-Bora’dır. Adalardaki başlıca yerleşmeler Raiatea Adasındaki Uturoa, Huahine Adasındaki Fare, Bora-Bora Adasındaki Vaitape ve Tahaa Adasındaki Vaitoare’dir. Huahine’ de bulunan tapınak platformları (marae) adanın eskiden önemli bir dinsel merkez olduğunu göstermektedir.

Antil Denizinin güneyinde, Venezuela’nın kuzey kıyısının açığında yer alan Rüzgaraltı Adaları (Hollanda dilinde Benedenwiridse Eilanden) Bonaire ve Curaçao adlı Hollanda’ya ait iki adadan oluşur. 1986’ya değin Aruba Adası da bu grupta yer alıyordu. Bu adalar, Rüzgarüstü Adalarıyla (Bovenwindse Eilanden) birlikte Hollanda Antilleri’ ni oluşturur.

Rüzgaraltı Adaları

Atlas Okyanusunda, Batı Afrika kıyıları açıklarında yer alan Rüzgaraltı Adaları (Portekizce Ilhas de Sotavento) Brava, Fago, Maio ve Sao Tiago adlı volkanik kökenli dört adayı içine alır ve Cabo Verde’nin iki ilinden (distrito) birini oluşturur.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar