7.9 C
İstanbul
Salı, Mart 26, 2024

İletişim

Kilometre Saati

Kilometre Saati, Hızölçer (Hız göstergesi) olarak da bilinir, bir taşıtın hızını gösteren aygıt. çoğunlukla taşıtın aldığı yolu gösteren bir odometre (yolölçer) ile birlikte kullanılır.

Kilometre saatinin hız göstergesi, vites kutusunun arka bölümündeki dişliler tarafından hareket ettirilen esnek bir milin, dairesel bir mıknatısı, aracın kat ettiği her mil ya da kilometre için 1.000 kez döndürmesiyle çalışır. Mıknatıs, magnetik olmayan hafif bir metalden yapılmış ve göstergeyi (ibre) döndüren mile bağlı olan hareketli bir kutunun (hız kutusu) içinde döner; magnetik devreyi, hız kutusunu çevreleyen dairesel bir durağan alan levhası tamamlar.

Mıknatısın dönmesiyle, hız kutusuna etkiyen bir magnetik süriikleme kuvveti oluşur ve bu kuvvet kutuyu sarmal bir yayın önleyici etkisine karşı döndürmeye çalışır. Mıknatıs ne kadar hızlı dönerse, kutu ve gösterge üzerinde o denli büyük bir itme kuvveti oluşur. Hız göstergesi taşıtın saatte kaç kilometre (kmlsaat) hızla gittiğini gösteren derecelerımiş bir kadran üzerinde hareket eder.

Bazı araçların hız göstergelerine, aracın belirli bir hızı koruyabilmesi için, motorun gaz kelebeğini denetleyen bir aygıt eklenmiştir.

Kilometre Saati

Kilometre saatinin kadranında yer alan odometre ise, dişli oranlan 1.000’de bir olan bir dişli takımından oluşur ve taşıtın aldığı yolu kaydeder. Bu dişli takımı, bir kilometrenin 10’da birlerine derecelendirilmiş bir tamburun, her kilometrede bir tam tur atmasını sağlar. Genellikle yan yana altı tambur konur ve küçük bir pencereden, üzerlerindeki sayıların yalmzca bir tanesi görünür. Tamburlardan birinin 10 tur dönmesi, solundakinin bir tur dönmesini sağlar. Böylece odometre taşıtın o ana değin aldığı toplam yolu kilometre cinsinden gösterir.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Farklı lastik ebadina sahip iki araç AYNI mesafeyi farzedelim 500 km ( mesela 245*65R15 ve 175*70R13 lastik ebadina sahip iki araç ) sayaclarinda ikiside kilometreyi ayni mi gösterir.yoksa lastik ebadi km ölçmede farkedermi acil yardimci olursanız çok sevinirim nette hiçbir yerde bilgi bulamadım

  2. bütün özellikleri aynı iki araçla kıyaslama yapıyorsanız lastık ebati BİRİSİNİN ORJINAL DİYERİNİ DAHA BÜYÜK BİR EBATSA BÜYÜK EBATLİ LASTİK TAKİLAN KM eksik gösterir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar