10.4 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Kaduna

Kaduna, Nijerya’nın, ortakuzey kesiminde, Kaduna eyaletinin merkezi kent. Nijer’ in başlıca kollarından olan Kaduna ırmağı kıyısında yer alır. Kuzey Nijerya’nın ilk İngiliz valisi, Sir (sonradan Lord) Frederick Lugard’ın emriyle Lagos-Kano Demiryolu üzerinde, demiryolu köprüsünün bulunduğu yerde 1913’te kurulmaya başladı. Adı Hausa dilinde “timsahlar” anlamına gelir.

Kaduna lugard Binası Nijerya lugard hall
Kaduna’da lugard Binası. Nijerya

1917’de, 160 km güneybatıdaki Zungeru’nun yerine Kuzey İlleri yönetim merkezi oldu; Kuzey Nijerya’nın altı eyalete ayrılmasından sonra da 1954-67 arasında Kuzey Bölgesi’nin merkezi olarak hizmet verdi. Islam öğeleri taşıyan, basitleştirilmiş bir üslupta inşa edilmiş olan yasama meclisi binası Lugard Hall kentin ana caddesinin başında yer alır. Sokoto sultanı (sardauna) ve Kuzey Nijerya’nın başbakanı Sir Ahmadu Bello’nun ıboların düzenlediği bir askeri darbe (Ocak 1966) sırasında Kaduna’da öldürülmesi, Nijerya’da iç savaşın (1967-70) başlamasına yol açmıştır.

Kaduna, 1950’lerin sonlarından başlayarak, kuzey eyaletlerinin ticaret ve sanayi merkezi haline geldi. Kentte Nijerya Borsası’nın bir şubesi vardır. Sanayi kuruluşlarının çoğu Kaduna ırmağının güneyinde, ana demiryolu kavşağının yakınlarında toplanmıştır. Nijerya’nın en büyük iplik ve tekstil fabrikalarının bulunduğu kentte, ayrıca giysi, bira, meşrubat, deri, seramik ve plastik eşya, ilaç, mobilya, televizyon üretilir, gıda maddeleri işlenir. Kentte çeşitli basım ve yayın evleri de yer alır. Ağır sanayi ürünleri arasında çelik, aluminyum ürünleri, çimento, asbest çimentosu, beton bloklar, elektrik motorları, askeri gereçler ve patlayıcı maddeler sayılabilir. Kentte ayrıca bir çelik haddehanesi, bir otomobil montaj tesisi ve Nijer Deltasındaki petrol yataklarından y. 600 km uzunluğundaki borularla gelen petrolü işleyen bir rafineri vardır. 1980’lerin başında bir petrokimya fabrikasının yapımına başlanmıştır.

Aynı zamanda bir inşaatçılık merkezi olan Kaduna’da 1980’lerin başlarında bir borsa açılmıştır. Birçok gemicilik şirketinin kentte büroları vardır. Pamuk, yerfıstığı ve karite tohumu için bir toplama merkezi olan kentte süpürgedarısı, darı, mısır ve kola cevizinin yanı sıra keçi, sığır ve kümes hayvanları ticareti yapılır. Merkezi Kaduna’da bulunan Hayvancılık Hizmetleri Eğitim Merkezi, kuzey eyaletlerindeki hayvan çiftliklerine hizmet verir.

Kaduna Politeknik Okulu ile Nijerya Savunma Akademisi’nin bulunduğu kentte kiliseye bağlı öğretmen yüksekokulları ile Kaduna Eyalet Kütüphanesi de yer alır. Kentte ayrıca Nijerya Jeolojik Araştırma Kurumu’nun (1930) merkezi ile ülkenin fosil, mineral ve kayaç örneklerinin sergilendiği bir müze vardır. Ulusal Müze’de ise Kuzey Nijerya sanatından örnekler sergi lenir. Kentte radyo ve televizyon istasyonları, bir yarış pisti, Ahmadu Bello Stadyumu (1964), birkaç hastane, Nijerya Trypanomiesis Araştırma .Ensrirıisü (1951) ve Ulusal Göz Hastalıkları Merkezi de yer alır. Lagos, Port Harcourt ve Zaria’dan gelen ana demiryolu hatları Kaduna’nın güneyinde birleşir. Lagos-Kano Karayolu ise kentten geçer. Kaduna’nın 8 km kuzeyinde bir de havaalanı vardır. 2006 sayımlarına göre Kaduna’nın nüfusu 760,084’dür.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar