10.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

İlişkilerin Ölçüsünü Belirleyen Alanlar

İlişkilerin ölçüsünü 4 alan belirler: Mahrem alan, kişisel alan, sosyal alan ve genel alan. 

Mahrem alan: 45 cm’ye kadar olan alandır. Buraya yaklaşılması insanları çok rahatsız eder. Kişisel ve sosyal bölgelerimize yabancıların girmesine dayansak da bir yabancının mahrem bölgemize girmesi vücudumuzda fizyolojik değişikliklere neden olur.  Kalp kanı daha hızlı pompalar, adrenalin salgısı yoğunlaşır ve olası bir ´kaç veya saldır´ durumuna hazırlık yapılırken beyin ve kaslara daha fazla kan gider. Asansörde nasıl davranırız… Tanıdığınız birisi dahil olmak üzere kimseyle konuşmamalısınız.  Asla başkalarıyla göz teması kurmamalısınız.  ´Poker suratı´ takınmalısınız, duygularınızı belli etmemelisiniz.  Elinizde kitap veya gazete varsa ona gömülmüş görünmelisiniz. Kalabalık ne kadar fazlaysa o kadar az hareket edebilirsiniz. Asansörlerde başınızın üzerindeki kat numaralarını seyretmek zorundasınız.

Kişisel alan:  Bu alan 50-120 santimlik mesafeyi kapsar.  İşyerinde sosyal etkinliklerde davetlerde birbirini tanıyan ve arkadaş olan kimseler birbirlerinden bu uzaklıkta durur. Kendimizi yakın hissetmediğimiz kişilerin girebileceği en yakın alan kişisel alandır. Bu mesafenin aşılması bizde rahatsızlık yaratır ve geri çekilerek bu mesafeyi korumaya çalışırız. Kişisel uzaklık iki arkadaşın küçük bir yemek masasında korudukları uzaklıktır. Kendimizi yakın hissetmediğimiz insanların girmesine izin vereceğimiz en yakın alan, kişisel alandır. İlgi duyduğumuz bir insanın bu alana girmesini, bize yakınlaşma isteği olarak yorumlarız.

Sosyal alan: Bir yabancının bulunması gereken alan olan sosyal alan 120 ile 360 cm arasıdır. İşyerindeki arkadaşlarımızla evimize gelen kapıcı postacı tüpçü gibi çok iyi tanımadığımız kişilerle aramıza koyduğumuz mesafedir. İş hayatında sosyal alanın baş koruyucus çalışma masasıdır.çalışma masası karşılıklı oturan iki kişi arasında otomatik olarak yaklaşık iki metrelik sosyal alanı yaratır. Bir partiye katılan insanlar ilk önce dairesel bir iletişim alanı oluştururlar.bu dairesel alana bakarak kimlerin daha öncebirbirlerini tanıdığı anlaşılabilmektedir. Bu mesafe toplantılarda, davetlerde, birbirini az tanıyanlar arasında yaratılır.

Genel alan: Bu alan üçbuçuk ve daha fazla alanı temsil eden alandır. İlgi duymadığımız yada herhangi bir ilişki kurmaya çalışmadığımız insanlar için ayrılmıştır. Metro istasyonu lokanta müze gibi yerlerde birbirine yabancı kişilerin genel alanı nasıl koruduğuna bakarsanız şaşarsınız. Boş bir sinema yada kütüphanede yanımıza biri oturursa rahatsız oluruz ve yer değiştirme ihtiyacı hissederiz.

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar