Google Chrome Eklenti Yükleme

1
1203

Google Chrome dünyadaki internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği tarayıcıdır. Tercih edilmesinin en önemli nedeni de tabiki çok süratli bir şekilde açılmasından kaynaklanmaktadır. Bu kadar çok tutulan ve kullanılan Google chrome kullanıcıların bu desteğini kaybetmemek için sürekli halde kendini yenileyerek güncellemelerde bulunmaktadır. Biz kullanıcıların da yeniliklere daha hızlı bir şekilde ayak uydurabilmemiz için “eklentiler (uzantılar)”i tarayıcısı ile entegre etmiştir. Peki nedir bu eklentiler ve nasıl eklenti yüklenir? Eklenti (uzantı) dediğimiz chrome ile uyumlu olarak ve küçük çevrim içi veya çevrimdışı da çalışabilen programlardır. Facebook fotoğraf düzenleyiciler hava durumu gibi. Şimdi birlikte eklenti yükleme konusunu basamak basamak öğrenelim. İnanın ki çok kolay ve bu eklentileri neden daha önce keşfetmemişim diye kederlenebilirsiniz.

Öncelikle hep birlikte Google Chrome tarayıcımızı başlatalım. Adres çubuğu boşluğunun en s ağ kısmında bulunan anahtar veya satırlara bezeyen bir sembol bulunmaktadır. İşte şimdi de bu sembole basalım karşımıza bir menü çıkacak. Buradan “araçlar” sekmesine daha sonra da “uzantılar (eklentiler)” a basalım. Ekrana daha önceden belki otomatik olarak belki de başka bir kullanıcı (?) tarafından yüklenen “eklentiler” liste halinde gözükecekler. Sizin ekranınızda hiçbir “eklenti” çıkmamış olabilir üzülmeyin biz şimdi bu sorunu halledeceğiz. Geçerli sayfada altı çizili olarak yazılmış “galeriye göz at” düğmesini görmüşsünüzdür şimdi hep birlikte bunu da tıklayarak “eklentiler marketi”nden içeriye girelim. İşte karşımızda yüzlerce eklenti (uzantı) yüklememizi bekliyor. Hepsinin üzerini tıklayarak yorumları okuyabilir beğenileri ve derecelendirmeleri görebilir ve eklentiler hakkında istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca sol bölümde aradığımız bir konuda örneğin oyunlar yazarak o konu ile ilgili sıralanan eklentileri görebiliriz. Sol alt bölümde yine “eklentiler (uzantılar)” başlığı altında kategorileşmiş alışveriş blog oluşturma fotoğraf gibi bölümlerle de kolayca arama yapabiliriz.

En zor kısım olan arama kısmını bitirdikten sonra şimdi eklentimizi yükleyebiliriz. Bunun için isminin yazılı olduğu ikondaki + tuşuna veya yükle düğmesine basmamız yeterli. Artık gerisi internetinizin hızına bağlı olarak hemen birkaç saniye içinde yüklenecektir. Yüklemeden önce de gerekli izinler için onay vermemiz istenecektir. Onayladık ve yükleme işlemi bitti hemen bize bir uyarı ekranı açarak hem yüklenen eklentiyi hem de simgesini bize gösterecektir. İşte bu kadar eklentimiz artık kullanıma hazırdır. Kullanırken değiştirmek istediğiniz özellikler olduğunu fark ettiniz o zaman yapmanız gereken tek şey eklentinin simgesine farenizin sağ tuşuyla tıklamak karşınıza çıkan menüden seçeneklerinizi rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Peki eklentiyi beğenmezsek? Hiç problem değil. Eklentinin simgesine sağ tıklayarak komple tarayıcımızdan silebiliriz. Gerçekten basitmiş değil mi? Haydi herkes eklentilerin başına bakalım neler neler varmış.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here