Facebook Retargeting Nedir? Nasıl Yapılır

1
2180
facebook retargeting

Facebook Retargeting, Ağırlıkla remarketing (tekrar pazarlama) olarak bilinir. Online reklamcılıkta bir çeşit hedefli reklamcılık yöntemi. Bir siteye ziyaret gerçekleştiren ve sizin hedefiniz doğrultusunda davranış göstermeyen (satın alma, üyelik vs gibi) ziyaretçilerin siteden ayrıldıktan sonra tekrar hedeflenmesini sağlar. Birkaç ay önce Facebook’un kendi envanterini DSP’ler üzerinden reklamverenlere retargeting açacağını öğrenmiştik.

Artık web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları veya web sitenizden alışveriş yapmış kullanıcıları Facebook’ta yakalamanız, onlara kişiselleştirilmiş reklamlar göstermeniz mümkün.

Peki Facebook Retargeting  Nasıl Yaparız ?

Adım 1: Sitenize yerleştirdiğimiz kodlar aracılığı ile kullanıcıların hareketlerini takibe alırız. (Örneğin: Hangi sayfalara gittiklerini, hangi ürünlerle ilgilendiklerini ve hangi sayfalara geçiş yaptığını veya ürün satın alanları)

facebook retargeting

Kullanıcılar web sitenize gelir ve dolaşmaya başlar veya sadece bu ürüne gelir ve hayran kalır ama almaz çıkar.

Adım 2: Sitenizden ayrılan kullanıcılara Facebook’a girdiklerinde sitenizdeki aksiyonlarına özel reklamlar gösterilir. (Örneğin: Satın alma yapmamış kullanıcılara indirim kuponu reklamı gösterilebilir veya bu hayran kaldığı ürün tekrardan karşısına çıkartılır ve 2. kez gördüğünde emin olun kaçırmadan alacaktır.)

fb retargeting

 

 Daha önce sitenizi ziyaret etmiş ama ürünü almamış kişiye kişiselleştirmiş reklamlarınızı gösterebilirsiniz. ( ben örneği satın almayan kişi üzerinde verdim aynı şekilde daha önce sitenizden satın alım işlemi gerçekleştiren kişilere de farklı reklamlar gösterebilirsiniz.)

Sonuç olarak bu kişi facebook’ta ürünü tekrardan gördüğünde.. bu bir işaret mi acaba (: karşıma çıktı tekrardan psikolojisi ile yaklaşacaktır ve demek ki almam gerekiyor sinyalleri verecektir ürünü alacaktır.

detaylı bilgi için info@bilgimnette.com adresine mail atabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here