6.7 C
İstanbul
Cuma, Şubat 23, 2024

İletişim

Depresyon – Afektif Duygu Bozuklukları

Belirli bir ruhsal veya bedensel neden ile bagli olmaksizin ortaya çikan ve manik veya depresif durumun beraberinde getirdiği rahatsizliklardir.

DEPRESYON
Depresyon (çökkünlük), derin üzüntülü bir karitar içinde düsünce, konusma ve hareketlerde yavaslama ve durgunluk, degersizlik, küçüklük, güçsüzlük, gönülsüzlük, karamsarlik duygu ve düsünceleri ile bedensel fonksiyonlarda yavaslama gibi belirtileri ihtiva eden bir hastalıktır.

Toplumda yayginlik orani % 10-15′tir. Depresyon geçirenler durgundur; alçak sesle, yavas ve az konusurlar. Üzüntülü ve acilidirlar. Sik aglarlar. Bazen endise olur. Daha evvelden istekle ve zevkle yaptigi, ilgilendigi seylere karsi isteksizlik ve zevk alamama olabilir.

Kisinin şuuru açiktir. Unutkanlik olur. Düsünce yavaslamistir.Geçmis pismanlik ve aci veren kötü hatiralari aklina gelir. Bi çare ve umutsuzluk duygu ve düsünceleri vardir. Kendini ise yaramaz, degersiz ve küçük görür. Uyku bozulur.
Bazen çoğalır, bazen azalir. Cinsel isteksizlik meydana çikar. Intihar düsünceleri olur.

Güdümsüz Psikoterapi

Tedavi:

Depresyon tedavi ile düzelir. Antidepresan denilen ve depresyonu iyilestiren ilaçlar verilir. Bu ilaçlar sorunları giderir. Uyusturucu veya sakinlestirici anlamına gelmez. Tesirleri 10-15 günde ortaya çikar ve iyilestirici etkileri 2-3 haftadan önce pek belli olmaz. Duruma göre ECT (elektrosok tedavisi) verilebilir. Antidepresan ilaçlardan bi kısmının piyasa adlari söyledir: tofranil, laroksil, tolvon, desyrel, survector, prozac, faverin, lustral vs.

MANI
Canlı, asiri hareketli, kabarik ve coskuludur. Yüksek sesle ve hizli konusur. Neseli, öfkeli, asiri güvenli bir ses tonu vardir. Hemen dostluk kurar, fakat sathi ve kisa sürelidir. Hareket, konusma ve düsünce hizlanmistir. Konudan konuya atlar. Kendini üstün ve güçlü görür, nese ve cosku içindedir. Çok iyi oldugunu söyler. Rahatsizligi kabul etmez ve tedaviyi reddeder. Uyku azalmistir. Enerjik ve hareketlidir.

Tedavi:
Agir durumlarda hastaneye yatirilir. Antipsikotik ilaçlar verilir. Bu ilaçlar uyusturucu degil tedavi edicidir. Bazi vakalarda elektrosok tedavisi (ECT) gerekebilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar