Çakal

0
2562
Çakal

Çakal, Canidae (köpekgiller) familyasının Canis cinsinden, kurda benzeyen üç etçil memeli türünün ortak adı. Bayağı çakal (C. aureus) Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’ dan Güney Asya’ya kadar olan bölgede, kara sırtlı çakal (C. mesomelas) ile çizgili çakal (C. adustus) güney ve doğu Afrika’da yaşar. Uzunlukları 30-35 cm’lik kuyruklanyla birlikte 85-95 cm , ağırlıkları 7-11 kg arasında değişir. Bayağı çakalın sırtı karaya, karnı beyaza çalar, öbür bölümleri kirli sarıdır. Türkiye’de en çok kıyı bölgelerindeki sık ormanlık ve çalılıklarda, ayrıca Güneydoğu Anadolu’nun alçak kesimlerinde yaşar; iç bölgelerde görülmez. Açık arazilerdeyaşamakla birlikte, çoğu kez yerleşme yerlerinin çevresine kadar sokulur. Kara sırtlı çakalın sırtı kara, postu pas kızılıdır. Boz renkteki çizgili çakalın iki yanında belirsiz çizgiler vardır, kuyruğunun ucu da beyazdır.

Çakal

Çakallar, kırlık yerlerde yaşayan gececi hayvanlardır; gündüzleri genellikle çalılıkIann ya da ağaçlıkların arasına gizlenir, alacakaranlıkta avlanmaya çıkarlar. Bazen yalnız, bazen çiftler ya da sürüler halinde yaşar, buldukları küçük hayvanlar, bitkiler ya da leşlerle beslenirler. Sürüler halinde dolaştıklarında, antilop ya da koyun gibi büyük hayvanları avladıkları da olur. Yalnızken, bazen aslan, kaplan gibi yırtıcıların ardından giderek, bu hayvanların avından artakalanları yerler.

Canis cinsinin bütün öbür üyeleri gibi, çakallar da akşamları ulurlar; insanlar çakalın ulumasını genellikle sırtlanınkinden daha ürkütücü bulurlar. Kuyruk dibindeki bir bezin salgısı nedeniyle pis bir koku yayan çakallarda gebelik süresi 57-70 gün arasında değişir; dişi çakal, bir oyuk ya da kovuğa sığınarak iki ile yedi arasında yavru doğurur. Kurtlar ve kır kurtları gibi çakallar da evcil köpeklerle çiftleşebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here