14.9 C
İstanbul
Perşembe, Mart 28, 2024

İletişim

Balık Kartalı

Balık kartalı (Pandion haliaetus), denizlerin, büyük akarsu ve göllerin kıyısında yaşayan ve balıkla beslenen, uzun kanatlı, yaklaşık 65 cm uzunluğunda, iri bir yırtıcı kuş türü. Pandionidae familyasından olan balık kartalını bazı uzmanlar Accipitridae familyasının Pandioninae altfamilyası içinde sınıflandırılırlar.

Balık kartalının sırtı kahverengi, karnı aktır; başında da yer yer ak çizgiler bulunur. Suyun üstünde uçarak avın yerini kestirdikten sonra, kanatlarını hafifçe çırpıp havada hareketsiz durarak uygun anı kollar ve ayaklarını önde olmak üzere suya dalıp uzun, kıvrık pençeleriyle balığı yakalar. Ayaklarının altındaki sivri iğneleri saplayarak sıkıca tuttuğu avını, yerken rahatsız edilmeyeceği bir tüneğe taşır. Bazen karnını doyurduktan sonra suyun üstünde alçaktan uçarak, ayaklarını, yıkamak istercesine suya değdirir.

Yalnız kış aylarını geçirdiği Güney Amerika dışındaki bütün kıtalarda üreyen balık kartalı, yüksek ağaçların tepesinde, adacıkların alçak kesimlerinde ya da yar kenarlarında bazen tek başına, bazen koloniler halinde yuva kurar. Rasgele yerleştirilmişince dallardan yapılan yuvanın çapı 2 m’yi bulur. Dişi, kabuğunda çok göz alıcı desenler olan iki ile dört kadar yumurta bırakır; yaklaşık beş hafta sonra yumurtadan çıkan yavrulan dişi ve erkek ortaklaşa besler. Altı-sekiz hafta içinde, yavruların vücudunu örten incecik tüyler yerini gerçek tüy ve teleklere bırakır.

balık kartalı

1910’dan sonra Britanya Adalarında soyu tükenen balık kartalı, 1959’da seçilmiş türlerin denetim altında üretilmesiyle yeniden çoğalmıştır. Aynı biçimde, türün Kuzey Amerika kıtasındaki nüfusu büyük olasılıkla DDT kalıntılarının sorumlu olduğu çevre kirliliği nedeniyle 1950’lerden sonra hızla azalmışsa da, 1980’lerde yeniden artmaya başlamıştır. Türkiye’de bu kuşların bilinen tek üreme bölgesi Kızılırmak deltasıdır. Göç sırasında da az sayıda görülür.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar