12.9 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 4, 2024

İletişim

Açık Piyasa İşlemleri

Açık Piyasa İşlemleri, para arzına ve kredi koşullarına istikrar kazandırmak amacıyla devlet tahvillerinin, bazen de ticari senetlerin merkez bankası yetkilileri tarafından her türlü alım ve satımı. Açık piyasa işlemleri, devlet tahvilleri fiyatlarında istikrar sağlamak amacıyla da yapılır; ancak bu amaçla uygulandığında kimi zaman merkez bankasının kredi politikalarıyla çelişebilmektedir. Merkez bankasının tahvil satın alması, piyasada şu sonuçları doğurur:

1) Ticari bankaların verdikleri kredilerin ve yatırımların kaynağı olan banka rezervleri artar.
2) Devlet tahvillerinin fiyatları yükselir; bu, tahvillerin faiz oranlarının düşürülmesiyle aynı etkiyi yapar.
3) Piyasada genel faiz oranları düşer, böylece yatınmlar özendirilir. Merkez bankasının, tahvilleri satması durumunda ise bu etkiler ters yönde işler.

Açık piyasa işlemleri genellikle kısa vadeli devlet tahvilleri aracılığıyla yürütülür. Ilgililer kısa vadeli devlet tahvili politikasının salık verilebilirliği konusunda görüş birliği içinde değildir. Politikayı destekleyenler kısa ve uzun dönemli tahvillerin aynı anda işlem görmesinin, faiz oranlan yapısını ve dolayısıyla kredi dağılımını bozacağını savunurlar. Bu görüşü kabul etmeyenlere göre ise iki tür tahvilin bir arada kullanılması yerindedir; çünkü uzun dönemli tahvillerin faiz oranlan, gelir ve istihdamdaki dalgalanmaların asıl nedeni olan yatınmlar üzerinde daha dolaysız bir etkiye sahiptir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Eski olmasına rağmen hala doğruluğunu koruyan kaliteli bir içerik. Sitenizde haberlerin dışında bu tarz kalıcı ekonomi, finans ve diğer yatırım piyasalarına ait bağlantılarda görmek isteriz.

    Saygılar.
    Altay…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar