24.6 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 3, 2023

İletişim

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu bireyin yada firmanın daha önceleri banka ile olan tüm işlemlerinin değerlendirilme gerçekleştirilmesi ve not verilmesidir. Bireyin yada firmanın banka uygulamalarında sicilinin arızalı olması kredi notunu düşürmektedir. Bankalara olan ödemelerini tertipli yapan şahıs yada firmanın kredi notu fazla olur. Banka kendisinden istenen kredi yada kredi kartı vb. Hizmetlerin kullanıcıya olumlu şekilde verilmesi üzere bir inceleme yapmaktadır. İnceleme esnasında bankaların en yoğun kullandığı metod kredi kayıt bürosu vasıtasıyla tutulan ve merkez bankasının tutmuş bulunduğu kara listedir.

Bankalar verdikleri krediler, sağladıkları güvenceler ve bitirdikleri bütün işlemlerde merkez bankasına sorumludurlar. Türkiye’de en sağlıklı en emin kredi notu bilme noktası merkez bankasıdır. Merkez bankası kredi notu bilme ile edineceğiniz bilgi doğrultusunda dilediğiniz uygulamayı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi bilgi alabilirsiniz. Merkez bankası kredi notu öğrenme maksadıyla banka hesabınız varsa ve şubesiz bankacılığı kullanıyorsanız 3-5 Türk Lirası ile değişen orankarşılığında kredi tehlike raporları kısmından raporunuzu ve çıktısını almanız çok kolay bir işlemdir. Merkez bankası kredi notu öğrenme bizim bildiğimiz kredi notumuzdur. Bankaların kredi tehlike bölümleri kendilerine gelen müracaatları değerlendirirken merkez bankası kayıtlarını da referans şekilde göstermektedir. Dolayısıyla de sizin daha evvelden merkez bankası kredi notu öğrenmiş olmanız sizin işinizi kolaylaştıracak ve daha önceden bilgi sahibi olmanıza destekçi olacaktır. Merkez bankası kredi notu öğrenme prosedürü ile kredi notunuz az ise yükseltemeye çalışıp dilediğiniz düzeye getirdikten sonra bankanıza müracaat etme imkanı elde etmiş olursunuz. Bütün bankalar kredi notu bilgilerini merkez bankası havuzundan almaktalar.

Merkez bankası vasıtasıyla kurulan banka kara sıralaması aynı sürede bankalarında kullanımına açılmıştır. Merkez bankası kredi notu bilmek üzere kredi kayıt bürosu web sitesinden sisteme üye olmanız icap etmektedir. Sisteme kayıt olurken sizden gerekli bilgilerin girişini gerçekleştirdikten sonra üyelik adımlarını tamamlayarak verilen kod ve tc numarası ile merkez bankası kredi notunuzu bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,768TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar