12.6 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 4, 2023

İletişim

Yeni Belgeler ‘Taraf’tan

Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) Fethullah Gülen Cemaati’ni bitirme kararı alındığına ilişkin belge üzerine hükümetten gelen açıklamaya karşı Taraf Gazetesi yeni belgeler çıkardı.

Taraf gazetesinin paylaştığı yeni belgelerde kararın alındığı MGK’dan 2 ay sonra tüm kurumlara ‘İrticai faaliyetlere karşı mücadele’ yazılarının gönderildiğine, talimatların 2005 ve 2006’da sürdüğüne ilişkin belgeler yer aldı. Konu hakkında görüşlerini dile getiren AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik: ‘Sapla samanı birbirine karıştırmışlar. 2 konuyu ayrı ele almak lazım. Bunlardan 1’incisi MGK kararı ve uygulaması. 2’ncisi 28 Şubat darbesinden sonra Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu (BUTKK) çalışmalarıdır. MGK kararı hiç uygulanmamıştır. MGK metninin altına atılan imzalar, bir toplantı tutanağıdır. BUTKK, 28 Şubat darbesinden sonra Mesut Yılmaz’ın başkanlığındaki hükümet tarafından kurulmuştur.”

”Bu kurul, irtica ile mücadeleyle alakalı rutin yazışmalar yaptı. Kurulun başkanı da ben olduğum için imzayı ben attım. Rutin yapılan bürokratik yazışmalar, ‘uygulama’ diye verilmiştir. O dönemde yapılan formalitelere bakılarak sonuca varmaya çalışmak öküzün altında buzağı aramaya benzer. Biz o dönemde, hiçbir kişi ve kurumun başını ağrıtacak bir fiili durum ve uygulama yapmadık. Önder Aytaç ile ilgili husus dile getiriliyor. Yazışmalar olsa bile kurulumuz tarafından cezalandırılmadı. Aslında o dönemde bizim o insanları koruduğumuzu fark etmiş olmaları gerekir. Dosya açık kalsaydı, başkalarının yeniden işlem yapması için fırsat verilirdi. Biz gelen ihbarları gözden geçirip, dosyalarına kapattık. Devletin kendi kurumları arasında yaptığı yazışmalardan bavul, vagon dolusu yazı çıkarılabilir. İstiyorlarsa kendilerine daha fazlasını verebiliriz. Ama burada sadece 28 Şubat sürecinin faaliyetlerini belgeleyenler, hükümeti suçlayacak sonuçlar alamazlar’ dedi.

Haberin tamamı için:

hurriyet

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,767TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar