0.7 C
İstanbul
Pazar, Şubat 5, 2023

İletişim

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Sert Tepki

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Amerika ziyareti öncesinde havaalanında basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu “Ergenekon ve Balyoz davası çökmüştür. Eğer orada yargılananlar, hapiste olanlar o belgelere dayanarak yapıldıysa o zaman bu belgeye dayanarak da Erdoğan başta olmak üzere hepsinin içerde olması lazım. Aynı yol, aynı mantık, aynı yöntem” dedi ve ekledi: Ortaya çıkan belge AKP’nin ikili oynadığını gösteren bir belge. 2004’te MGK bir karar alıyor. Oturup oybirliğiyle kararların tümü imzalanıyor.

Olay kamuoyuna yansıyınca ilk tepkiler yine AKP’den geldi. ‘O günün şartları zordu, imzaladık ama gereğini yapmadık.’ Yarın biri de çıkıp ‘İmzaladık ama neyi imzaladığımızı bilmiyoruz’ diyebilir. Erdoğan’ın konuşmasını istiyorum. O belgeye hangi gerekçeyle imza attı? Okuyarak mı, okumayarak mı? Erdoğan’ın bizim Genel Başkan yardımcımızın sorularına bile yanıt verirken bu kadar önemli bir konuda konuşmaması suçluluğunun bir kanıtıdır. Bugüne kadar ‘Kardeşim’ dediği pek çok kişiye ihanet etti. İhanet kültüründen geliyor. Kaddafi’ye ihanet etti, arkadan bıçakladı. Esad’a silah gönderiyor. Erbakan’a ihanet etti. Erbakan’ı acımasızca eleştirdiler, ter döken fotoğrafları gösterdiler. Bunlar Erbakan’dan daha kötüymüş. Hiç değilse Erbakan inandığı şeyleri söylerdi. İhanet kültürü ağır bir kültürdür. ‘Gereğini yapmadık’ dediler. Gazetelerde MGK’da alınan kararların gereğinin yapıldığı da ortaya çıktı. Düne kadar yalanlamaları Bülent Arınç yapardı. Ters köşeye yattıktan sonra bu konulara girmiyor.

CHP Lideri 2004 yılı MGK kararlarına sessiz kalan Başbakan için: “Dik duruyordu. Niye dik durmadın arkadaş? Efelenerek yürüyordun. ‘O günün koşulları öyleydi.’ Hangi koşullar? Tek başına iktidarsın. MGK sivilleşmiş. Hangi gerekçeyle imza attın. ‘Yalancıdan Başbakan olmaz’ derim. Bu tablo bu gerçeği ortaya koydu. Hükümet ile Cemaat arasında çatışma var mı yok mu? Bunlar önümüzdeki günlerde daha somut olarak ortaya çıkacaktır. Başbakan’dan açıklama bekliyoruz. Yapacağı her açıklamanın yalanlanacağını o da biliyor. Hem de belgeyle. O nedenle konuşmamayı tercih ediyor” dedi.

Haberin tamamı için:

hurriyet

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,695TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar