0.7 C
İstanbul
Pazar, Şubat 5, 2023

İletişim

Başbakan’ın Üniversitesindeki Yorumsuz İlan

RİZE’ de açılan ve adını Başbakandan alan üniversite ilginç ve yoruma açık bir işe imza attı. Skandal niteliğindeki olayın sonucunda Rektör istifa etti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ağustos ayında bir ilan vermişti. Bu ilanda yer alması gereken kriterlerin yerine bizzat alınacak isimlerin yazması tepkilere neden olmuştu. İlanda yer alan isimleri ve bölümleri şöyle: Tıp Fakültesi için aranan öğretim üyesi Ahmet Pergel,  Fen Edebiyat Fakültesi’ne alınacak öğretim üyesi Murat Tomakin, Mühendislik Fakültesi Can Coşkun, Su Ürünleri Fakültesi Sabri Bilgin, Su Ürünleri Fakültesi Huriye Karabulut ve İlahiyat Fakültesi Musa Balcı. O isimlerden Sabri Bilgin ve Murat Tomakin’in her şeye rağmen görevlerine başladıkları tespit edildi.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sabri Bilgin ve Murat Tomakin hocalarımız doçent oldular ve kadrolarına atandılar. Ahmet Pergel hocamız da doçentlik için hak kazandı, ancak henüz atanmadı. İlanda ismi geçen Musa Balcı dışında diğer hocalarımız zaten üniversitemizdeydi. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Eğer atama yönetmeliğindeki şartlar varsa kadro verirsiniz. Tabii ki yanlış olan kriterler yerine ilanda isimlerin yer almasıydı.”

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, konu hakkında şunları söyledi: “AKP üniversitelerin, özerk, bilimsel ve nesnel yapısını yok etmek için 12 Eylül’ün YÖK’üyle el ele vermiş çalışıyor.  Bugüne kadar hiçbir ilanın kişiye özel olarak çıktığını görmedim. Demek ki işe göre adam değil, adama göre iş aranıyor. Bu usulsüzlüğün RTEÜ’de olması da zamanın ruhuna uygun oldu. Bir kez daha balık baştan kokmuştur. Bu kişiler bu kadrolara yerleştikten sonra meslektaşlarının yüzüne nasıl baktılar, ilanı nasıl içlerine sindirdiler, anlamam mümkün değil.”

Haberin tamamı için:

hurriyet

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,695TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar