Haydarpaşa Satışı Tekrar Gündeme Geldi

0
555

Başbakanlık özelleştirme idaresi başkanlığı türkiye’nin ve istanbul’un tarihsel simgelerinden haydarpaşa garı, liman ve geri alanını gündemine aldı. Cumhuriyet gazetesi’nden hazal ocak’ın haberine göre, başkanlık, kadıköy belediyesi’ne 3 gün şekilde bir yazı göndererek “haydarpaşa liman ve geri sahası”nın özelleştirme kapsam ve programına alınmasına yönelik çalışmalar” üzere bilgi sordu.

Kadiköy belediyesi başkani: satilmamasi üzere mücadele edeceğiz

Kadıköy belediyesi başkanı aykurt nuhoğlu “ülke darbe girişimini yeni atlatmış. Kamu arazilerini müdafaamız icap ederken satmak için gayret sarf yapıyoruz. Bu arazilere halkın gereksinimi mevcut. Ülke güvenliği düşünmesi gerek. Bu arazileri satmakla meşgul oluyorlar. Bu tarz şeyleri satmakla meşgul bir anlayış bu ülkeyi yönetemez. Bu bir dönemin başlangıcı. Satılmaması üzere mücadele edeceğiz” laflarıyla isyan etti.

Tarihsel haydarpaşa garı ve etrafı üstünde 2004 yılından buyana kara bulutlar geziyor. Senaryo ilk olarak “haydarpaşa, manhattan olacak” haberleriyle başladı. Haydarpaşa dayanışması kuruldu. Dayanışma ve mimarlar odası senelerdir tarihsel gar’ın özüne cazip kalması üzere mücadele sunuyor. Şuan tarihsel gar ve çevresine başbakanlık özelleştirme idaresi başkanlığı göz koydu. Başkanlık 9 ağustos 2016 tarihinde kadıköy belediyesi’ne haydarpaşa gar ve çevresine dair bir yazı yolladı.

Yazıda “haydarpaşa liman ve geri sahası’nın özelleştirme kapsam ve programına alınmasına yönelik uygulanan çalışmalar” üzere yaklaşık 400 bin metrekare sektör hakkında bilgi istendi.

İşte o alanlar

Bilgi istenen sahaların bütünü kamu piyasası ve bu alanlar tcdd, türkiye denizcilik işletmeleri a.Ş., toprak mahsulleri ofisi ve maliye hazinesi mülkiyetinde görünüyor. Başkanlığın, imar planı, haritaları, imar vaziyeti belgelerini istediği alanlar şöyle:

Haydarpaşa garı ve arkası.

Haydarpaşa gar limanı.

Et-balık kurumu’nun noktası.

Ağız ve diş sıhhati merkezi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here