Kurban Fiyatlar Belli Oldu

0
515

Trabzon kasaplar odası başkanı temel korkmaz, türkiye’de halen et sıkıntısının devam ettiğini ifade ederek yaklaşan kurban bayramı’nda kurbanlık et fiyatlarının fazla olacağını tahmin ettiklerini anlattı.

Bir tedbir alinmazsa…

Yaklaşan kurban bayramı öncesinde açıklamalarda yer alan korkmaz, gelecek günlerde bir tedbir alınmadığı takdirde kurbanlık fiyatlarınınfazla olacağını kaydetti. Korkmaz, “et problemi halen devam ediyor. Hükümet, et ve süt kurumu aracılığıyla önemli ve küçük baş hayvan ithalatını açtı, denildi. Bu da yalnızca istanbul bölgesiyle kısıtlı olacak denildi. Bunun bir önemi yok bu bizim için çare değil.

Küçükbaş fiyati 500-900 arasinda değişir”

Et fiyatlarının fazla olacağını aklımızdan geçiriyoruz. Şu anda türkiye’de et hala sıkıntıda ve çözüme ulaşmamıştır. Gelecek günlerde birtedbir alınmazsa kurban fiyatlarının bir hayli fazla olacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle arz istek meselesi yurttaş ücretler fazla olursa kesmeyebilir. Tahminen önemli kafa hayvanda kilo ücreti 35 Türk Lirası altına düşmez şeklinde aklımızdan geçiriyorum. Şu zaman zaten kilosu 28 tl’ye kasap kesiyor. Küçük baş kurbanlığın da ücreti ise 500-900 Türk Lirası içinde değişir” diye ifade etti.

Üretim mevcut değil fiyatlar artıyor

Maliyeti artıran sebeplerin içinde üretimin bulunmamasına bağlayan başkan korkmaz, “”en mühimi üretim mevcut değil. Köylerde buzağımevcut değil, üretim düştü. Tüm kişiler hemen hemen şehre indi. Şu zamanlarda bu işi ustalaşmış şekilde yapanlar mevcut fakat onlarda yeteri kadar yapamıyor. Şundan dolayı ot pahalı, yem pahalı, mazot pahalı, saman ithal eden ülke olduk. Bunlar maliyeti yükselten faktörler. Bir de kdv mevcut, kdv’yi sıfırladılar ancak henüz neticeye tesir etmedi. Hükümet teşvik taktim etmek mecburiyetindedir. Hükümet,yurttaşın ruhsatlı mezbahalarda doğranan etine kesinlikle yardım vermelidir. Örnek vermek gerekirse büyükbaş hayvanın kıymetibinTürk Lirası ise hükümette 200-300 Türk Lirası destek vermeli. Elbette üretim yapana verilmeli” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here