Erkek kısırlığı ve tüp bebek

0
1117

Tüp bebek tedavisi ile çözüme kavuşturulan ve erkek kısırlığı olarak adlandırılan en önemli rahatsızlıkların başında semende başka bir ifade ile sperma sıvısı içerisinde yeteri kadar sperm hücresinin bulunmamasıdır, yani sperm sayısının yetersizliğidir. Çünkü sperm sayısının az olması yumurta hücresinin sağlıklı bir sperm hücresi ile karşılaşması ve döllenmesi şansını azaltır. Bu tür bir erkek kısırlığı vakası, sperma sıvısı içerisinde az sayıda sperm hücresi bulunmasından hiç bulunmamasına kadar değişen şiddette olabilir. Sperma sıvısı içerisinde sperm hücresi çok az sayıda bile olsa, hatta sadece bir adet bile olsa mikroenjeksiyon olarak adlandırılan biyoteknolojik bir yöntemle ile desteklenen tüp bebek uygulaması çiftlerin çocuk sahibi olmasını yolunda başarıyla kullanılan bir tedavi şeklidir.

Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon yönteminde yumurta hücresi ile sperm hücresi, klasiktüp bebek uygulamasında olduğu gibi, bir tüp içerisinde döllenmeye bırakılmaz. Döllenmenin gerçekleşebilmesi için sperm hücresi laboratuarda çok özel aletlerle yumurta hücresinin stoplazması içerisine enjekte edilir. Böylece semen içerisinde bulunacak tek bir sperm hücresi ile yumurta hücresinin döllenmesi sağlanmış olur ve sperm hücresinin azlığı sorun olmaktan çıkar.

Azospermi

Bazı durumlarda sperma sıvısında hiç sperm hücresi bulunmaz. Mikroenjeksiyon yöntemi bu rahatsızlığa da çözüm olabilmektedir. Azospermi olarak adlandırılan bu rahatsızlığın, hormonal bozukluklar, testislerin karın içerisinde veya kasık kanalı içinde kalması gibi
çok çeşitli nedenleri olabilir. Böyle durumlarda özel ince bir iğne ile testis dokusu içerisine girilerek doku parçaları alınır. Alınan bu doku parçaları içerisinde sperm hücresi aranır. Bu doku parçaları içerisinde sperm hücresi bulunma oranı çok yüksektir. Bu parçalardan izole edilen sperm hücresi mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak yumurta hücresinin içerisine enjekte edilmek suretiyle yumurtanın döllenmesi sağlanır. Böylece tüp bebek tedavisinin başarı şansını artırır.

Ülkemizde tüp bebek

Sağlık söz konusu olduğunda ülkemizin çok iyi notlara sahip olduğunu söyleyemeyiz.Özellikle yetersiz devlet politikaları ülkemizde herhangi bir teknolojinin üretilmesine olanak vermemektedir.Fakat tüp bebek tedavisi hem maliyetli hemde yüksek teknolojik donanım gerektiğinden özel teşebbüs tarafından uygulanmaktadır.Dolayısıyla tüp bebek tedavisi uygulanacak olan tüp bebek merkezi‘nin belli standartlarda olması gerekmektedir.Halen son çareymiş gibi algılansa da başarı oranları ile de dünyayı yakalamış durumdadır.

Tüp bebek ailesi

Tüp bebek tedavisi hakkında en geniş bilgilere ulaşabileceğiniz,merak etiğiniz soruları sorabileceğiniz,Op.Dr.Celalettin Örnek tarafından kurulan www.tupbebekailesi.com,tedavi gören veya görmek isteyen çiftler için bulunmaz bir kaynak sunmakta.Bir çok bilinen yanlışı ve doğrularını,tedavi sürecini,bu süreçte nelere dikkat etmek gerektiği gibi soruların cevabını bulabileceğiniz tüp bebek ailesi,tedavi görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir adres..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here