12.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 7, 2023

İletişim

İngilizce Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

İngilizce öğrenmek istikrar ve zaman isteyen yorucu bir uğraştır. Uğraş diyorum çünkü ingilizce öğrenmek asla sona ermez. Sürekli devam eden ve canlı tutulması gereken bir özelliğiniz haline gelir.

Peki hiç ingilizce bilmiyorsanız nasıl öğrenebilirsiniz?

İngilizce öğrenmenin tek bir yöntemi yoktur. Bundan 15 sene kadar önce her yerde klasik yöntem hakim iken artık farklı yaklaşımlar denenmeye başlandı. Eski yöntemler gramer ile başlayıp, konuşma, dinleme ve kelime öğrenimini öğrenciye bırakırken yeni yöntemlerin çoğu direk öğrenciyi konuşturarak öğretmeye başlıyorlar.

Yeni yöntemler arasında dinleyerek öğrenme, konuşarak öğrenme, durum içinde öğrenme veya kelime ezberi ile öğrenme de vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Dinleyerek Öğrenme Nedir?

Bu yöntem kendisini kanıtlamış bir yöntem olmamakla birlikte bazı eğitim kurumları ve kişiler tarafından verilmektedir. Dinleyerek öğrenmenin birkaç farklı şekli mevcuttur. Bunlardan bazıları subliminal yöntemler olmakla birlikte bazıları ise temel ingilizceyi kullanarak kulağınızız gelişmesini ve aynı zamanda yeni ingilizce sözcük öbeklerini hafızanıza kazımaktadır. Dinleyerek öğrenmenin püf noktası sık sık dinlemektir. Bu yöntemin en popüler ürünü effortless english tir.

Konuşarak Öğrenme Nedir?

Konuşarak öğrenme de adı günlük hayatta karşılaşacağınız durumların pratiğini kendinizin yapması ile eğitimin gerçekleşmesidir. Yurtdışı seyahate çıkacaksanız veya kısa süreli belirli alana yönelik bir gezi yapacaksanız (fuar gezileri vs) bu yöntem size kısa zamanda ingilizce konuşturacaktır. Örneğin ingiltere de havaalanındasınız ve ülkeye giriş yapmak üzeresiniz. O anda konuşabileceğiniz cümleler ve uygun kelimeler ingilizce olarak kullanılacağı için ve ezberleneceği için benzer bir konuşma yapmanız gerektiğinde sıkıntı yaşamadan o kısmı atlatacaksınızdır. Bu ve benzeri gezilerine özel ingilizce eğitimi size ingilizceyi öğretmeyecektir fakat gerektiği kadar iletişime geçmenizi sağlatacaktır.

ingilizce okul

Durum İçinde Öğrenme Nedir?
Durum içinde öğrenme yöntemi de aslında konuşarak öğrenmenin daha detaylandırılmış ve mikro düzeye indirilmiş versiyonudur. Bir önceki başlıkta olduğu gibi bu yöntemde aslında size ingilizce öğretmeyecektir sadece amaca uygun konuşmalarda sizin kolayca iletişime geçmenizi sağlayacaktır. Bu yöntemde biraz da tiyatral etkinlik de bulunacaktır. Bu eğtim ingilizce türkçe kelime dağarcığınızı geliştirirken kısa zamanda işinizi görmenizi sağlayacaktır.

Kelime Ezberi İle Öğrenme
Kelime ezberlemek şüphesiz ingilizce öğrenimizin vazgeçilmez ve zorunlu bir kısmıdır. İngilizce öğrenmek her zaman yorucu olacaktır ve sürekli geliştirmeniz gerekecektir. Gramer kısmını çözdükten sonra ingilizce bilginiz kelime ezberiniz ile doğru orantılı olarak artacaktır. Bu durumda sizin farklı teknikler kullanarak ingilizce kelimeler bütünlüğü üzerinde çalışmanız gerekecektir. Bu yöntemlerden bazıları kelime kartları, kelime oyunları, scrabble tarzı kelime bulmacaları veya kelime testleri olmaktadır. Eğer ingilizce biliyor ve bunu bir sınav ile belgelemek istiyorasanız da kelime ezberleme kritik noktada olacaktır. Gireceğiniz sınav her ne olursa olsun (kpds, üds, toelf, toeic) mutlaka o sınavda sıkça kullanılan kelimeleri ezberlemeli ve sınava bir adım önde girmelisiniz.

İngilizce öğreneceklere yine de bilmeleri gereken bir tavsiye vermek isteriz. Hangi yöntemi seçmiş olurlarsa olsunlar ingilizce öğrenmek için belirli düzeyde efor ve zaman harcamanız gerekecektir. Ne kadar çok zaman harcarsanız ingilizceniz o oranda gelişecek ve ister günlük hayatınızda isterseniz de iş hayatınızda sizi bir adım öne geçirecektir.

kaynak: http://ingilizcekelime.org

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,771TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar