10.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

Çocuklarda Çalma Eylemi

Okul öncesi dönemde mülkiyet duygusu tam olarak gelişmediği için, çocuklar, başka birine ait bir eşyayı izinsiz olarak almanın kötü bir davranış olduğunu anlamakta güçlük çeker.

Bu nedenle, çalma davranışının bir uyum ve davranış bozukluğu olarak ele alınabilmesi için çocuğun ilkokul çağına gelmiş olması gerekir. Bu durumun sebeplerinden biri hatalı anne-baba tutumudur. Aşırı disiplinli tutum , kıyaslamacı tutum , paraya aşırı düşkünlük veya cimrilik , maddi cezalar verme , gereksinimlerin giderilmemesi , önceki çalma davranışının pekiştirilmesi gibi tutumlar bu davranışı tetikler niteliktedir. Bir diğer sebebi, değersizlik duygusu ve öz-güven eksikliği dir. Çocuğun kendini değersiz hissetmesi bu davranışı destekler. Kendini yetersiz hisseden çocuk değerli gördüğü eşyaları çalarak kendini değerli kılmaya çalışır. Yetersizlik duyguları taşıyan çocuğun anne-babasının aşırı koruyucu tutumu ve çocuğu sürekli kontrol etmeye çalışır tavırları çocuğun bu duygularını pekiştirir.

Kıskançlık ve rekabet duyguları da bu duruma sebep olabilir. Kardeşlerini veya başka çocukları kıskanan çocuklar yaşadıkları rekabet duygusunu bastırabilmek için çalma davranışı gösterebilirler. Bu nedenle uyum bozukluğu geliştiren çocuklarda çalmak, kıskanılan veya rekabet edilen kişiden öç almak anlamına gelmektedir. Böylece, kendisine güvenilmediğini düşünen çocuk giderek öz-güvenini kaybetmeye başlar. Son sebebi ise, sevgisizlik ve ilgisizlik tir. Fiziksel ve maddi ihtiyaçların giderilmemesi gibi, manevi ihtiyaçların giderilmemesi de soruna neden olabilmektedir. Çocuk, başkalarına ait eşyaları çalarak elde edemediği sevgi açığını gidermeye çalışır. Bu sebeple,kimsesiz çocuklarda, sokak çocuklarında ve aileleri tarafından dışlanmış çocuklarda çalma davranışının görülme sıklığı fazladır.

Çalma davranışı gösteren çocukların aileleri, yargılayıcı ve suçlayıcı tutumdan uzak durmalı, aşağılayıcı, küçük düşürürücü ve ayıplayıcı tavır sergilememeli, çocuğu deşifre etmemeli, gurur kırıcı davranışlar sergilememeli, şiddete başvurmamalı, ruhsal ihtiyacı olan sevgiyi, ilgiyi ve güveni içten vermeli ve duygularını, sıkıntılarını ve tepkilerini açıkça ifade etmesine izin vermelidir. Çocuğun hırsızlık yapması, mülkiyet kavramını geliştirmek, gerekli maddî ihtiyaçları karşılamak, habersiz alma davranışlarını görmezden gelmemek, doğru model olmak ve çocukla konuşmak , onu dinlemek gibi yöntemlerle engellenebilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar