8.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 20, 2024

İletişim

Coahuila Hakkında Bilgi

Coahuila, Meksika’nın kuzey kesiminde eyalet (estado). Doğudan Nuevo León, güneyden San Luis Potosí ve Zacatecas, batıdan Durango ve Chihuahua, kuzey ve kuzeydoğudan ABD ile çevrilidir. Yüzölçümü 151.595 km²’dir. Çok sayıda sıradağ ile kesilen engebeli bir platoda yer alır. İklimi sıcak ve kurudur; az yağış alır ve ırmakları küçüktür.

Bölgedeki ilk İspanyol yerleşimi, 1575’te bugünkü eyalet merkezi Saltillo’da kuruldu. Saltillo, o zamanlar Nueva Vizcaya bölgesine bağlıydı. Coahuila ve Texas 1824’te tek bir eyalet olarak birleşmişti, ama Texas’taki ABD yurtlaşlan durumdan hoşnut olmayarak 1836’da bağımsızlıklarını ilan ettiler. Coahuila 1857’de Nuevo León ile birleşti ve 1868’de ayrı bir eyalet oldu.

Hayvan besiciliği uzun süre başlıca geçim kaynağı olmuşsa da sulama birçok bölgede tarımın gelişmesine olanak vermiştir. Başlıca tarım ürünleri pamuk, mısır, buğday, fasulye, şekerkamışı ve üzümdür. Eyaletin güneyi yıllardır şarapları ve brandy’leriyle ünlüdür. Gümüş, kurşun, bakır, demir ve kömür başlıca madenlerdir. 19. yüzyılın sonunda kurulan demiryolları ve yabana yatırımlar sanayinin gelişmesini sağlamıştır. Saltillo dışındaki önemli kentler, büyük bir demiryolu merkezi olan Parras de la Fuente, Río Grande üzerindeki Piedras Negras ve Meksika’nın en modern kentlerinden Torreón’dur. Coahuila’nın demiryolu ve hava ulaşımı çok gelişmiştir. Piedras Negras ile Mexico arasındaki büyük karayolu, eyaleti boydan boya geçer. Nüfus 2,748 milyon (2010)

coahuila

Coahuila

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar