Cins Değişikliği Nasıl Yapılır?

0
907

Cins değişikliği, bir taşınmaz mülkün tapuda cinsinin değiştirilmesidir. Yani bir arazinin bahçe, bağ olarak değiştirilmesi ya da bu işlemin tersine bağ bahçe olarak kayıtlı olan yerin arsa, arazi olarak değiştirilmesidir. Mülkün cinsini değiştirmek için gerekli olan belgeler toplanmalı ve Tapu Kadastro müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır.

Gerekli belgeleri tapu kadastro müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Tapu kadastro müdürlüğünde başvurunuz üzerine başvuru fişi ve istem belgesi düzenleniyor. Eğer cins değişikliği binanın yıkımı veya yapımı ile ilgili değilse yani bağ, bahçe olarak geçen yerin arsa cinsine dönüştürülmesi ya da bu işlemin tam tersi işlemler için mülkün yerinde görülmesine gerek olmuyor. Tabi ki bunun için resmi ve konu ile ilgili kamu kurumlarından tescil yazısı gerekiyor.

Eğer bina yapımı veya yıkımı ile ilgili bir değişiklik olacaksa mülkün mutlaka yerinde incelenmesi, belediye ve valilikten izinler alınması gerekiyor. Bu gerekli izinleri de tapu müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kadastro memurları mülkü yerinde inceler ve 4 nüshadan oluşan bir tescil bildirimi düzenlenir. Bu nüshalardan 3 tanesi kadastro müdürlüğüne diğer nüsha ise belediye veya valiliğe gönderilir.

Cins Değişikliği hakkında geniş bilgiye sahip olmak için Emlak danışmanları forumundaki cins değişikliği Kategori başlığını takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here