8.2 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

Bağlanma Çeşitleri

Bağlanma çeşitleri; güvenli bağlanma, saplantılı bağlanma, kayıtsız bağlanma ve korkulu bağlanma olmak üzere 4’e ayrılır. 

Güvenli bağlanma: Genellikle sıcak ve sevgi dolu bir aile ortamında büyümüş kişiler, ileride de partnerleriyle güvenli bağlanma geliştirirler. Bu kişiler ilişkilerinde yakınlık ve bağımsızlığı dengeli biçimde yaşayabilmektedir. Saplantılı/kaygılı bağlanma: Kaygılı bağlanma geliştirmiş kişiler partnerleriyle duygusal anlamda tamamen yakın olmak ister ve genellikle diğerlerinin, onların bu aşırı yakınlık isteği karşısında isteksiz olmalarından yakınırlar. Zaman zaman aşırı yakınlık istekleri onları partnerlerine bağımlı olmalarına neden olabilir.

Kayıtsız/kaçınan bağlanma: Bu kişiler yakın duygusal ilişkiler olmadan kendilerini rahat hissederler. Bu kişiler için özgürlükleri, başkalarına bağımlı olmamak, başkalarının da onlara bağımlı olmaması önemlidir. Araştırmalar kayıtsız bağlanma tarzına sahip kişilerin duygularını yoğun bir şekilde bastırmaya çalıştırdıklarını ve hislerini sakladıklarını göstermiştir. Korkulu/kaçınan bağlanma: Bu bağlanma şekline sahip bireyler başkalarıyla duygusal anlamda yakınlık kurmakta zorlanır. Her ne kadar çevresindekilerle/partneriyle yakın ilişki kurmak istese de, tam anlamıyla güvenemediği için bunu yaparken kendini rahat hissetmez. Bu kişilerin yakın ilişkiler hakkında karmaşık duygu ve düşünceleri vardır. Bir yandan duygusal yakınlık kurma isteği içindeyken bir yandan da bu yakınlık onları korkutur.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar