11.4 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 25, 2024

İletişim

Yunus Nadi Abalıoğlu

Yunus Nadi Abalıoğlu, (d. 1880, Fethiye – Ö. 28 Haziran 1945, Cenevre), Türk gazetecisi Cumhuriyet gazetesinin kurucusudur. İstanbul’da Galatasaray Sultan isi’rıde ve Mekteb-i Hukuk’ta öğrenim gördü. Öğrenciliği sırasında Malümat gazetesinde çalışmaya başladı. 1901’de II. Abdülhamid’e karşı dernek kurduğu gerekçesiyle tutuklandı ve üç yıl kalebentliğe mahkum edilerek Midilli’ye gönderildi. II. Meşrutiyet’in ilanından (1908) sonra ittihat ve Terakki’ye girdi; Ikdam, Tasvir-i Efkôr gazetelerinde çalıştı. 191O’da Selanik’te Ittihatçıların çıkardığı Rumeli gazetesinin başyazarlığına getirildi. 1911’de Aydın mebusu seçildi.

Yunus Nadi Abalıoğlu

Meclis-i Mebusan’daki görevini sürdürürken Tasvir-i Efkar’da yazı işleri müdürlüğü ve başyazarlık yaptı. 2 Eylül 1918’de kendi gazetesi, Yeni Gün’ü kurdu. Mütareke döneminde ıngilizlerce kapatılması üzerine gazetenin yayınını bir süre Eski Gün adıyla sürdürdü (23 Ocak 22 Şubat 1919).

Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara’ya geçti ve gazetesini Anadolu’da Yeni Gün adıyla, resmi Türkiye Komünist Yunus Nadi Abalıoğlu Cumhuriyet Gazetesi Arşivi Fırkası’nın yayın organı olarak çıkardı. Fırka dağıldıktan sonra da yayınını sürdüren Yeni Gün, Sakarya Savaşı sırasında Kayseri’de çıktı. Muğla milletvekili olarak 1920’de TBMM’ye giren Yunus Nadi, altı dönem milletvekilliği yaptı. Bu arada gazeteciliği de sürdürdü. Milli Mücadele anıları Ankara’nın llk Günleri, Birinci Büyük Millet Meclisi, Çerkes Ethem Kuvvetlerinin İhaneti, Ali Galip Hadisesi, Mustafa Kemal Paşa Samsun’da adlarıyla 1955’te beş kitap halinde yayımlandı (yb Kurtuluş Savaşı Antları, 1978).

Mayıs 1924’te Yeni Gün’ü kapatarak ıstanbul’da Cumhuriyet gazetesini kurdu ve ölümüne değin başyazarlığını yaptı. Anısını yaşatmak amacıyla gazete 1946’dan beri her yıl “Yunus Nadi Armağanı Yarışması” düzenlernektedir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar