19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Çin Seddi ve Özellikleri, Çin Seddi Niçin Yapıldı ?

Çin Seddi, Çince WAN Lİ CHANG CHENG (On Bin Li’lik Duvar), Moğolca JAGAN KERME (Beyaz Duvar), Sarı Denizdeki Bo Hai Körfezinden, Orta Asya’nın içlerine kadar, doğu-batı doğrultusunda 2.400 km boyunca uzanan duvar. Tarihte gerçekleştirilmiş en büyük inşaat projelerindendir.

Bu büyük istihkamın bazı bölümleri İÖ. 4.yüzyılda yapılmıştı. Qin hanedanının (İÖ 221-206) ilk imparatoru Shi Huangdi’nin komutanlarından Meng Tian tarafından tamamlandı. Shi Huangdi İÖ 214’te, var olan birçok savunma duvarını gözetleme kuleleriyle tahkim ederek tek bir sistem halinde birleştirmeye karar vermişti. Gözetleme kuleleri, hem surları koruyor, hem gündüz duman, gece ateşle işaret vererek Xi’an yakınındaki başkent Xianyang ile iletişimi sağlıyordu. Çin Seddi’nin yapılmasına neden olan başlıca düşman Hunlardı.

Çin Seddi

Çin Seddi başlangıçta kısmen taştan örülmüş, kısmen de topraktan yapılmıştı. Doğu bölümünün iç yüzeyi ise tuğla kaplıydı. Sonradan, özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda önemli ölçüde yenilendi. Ana duvar çoğu yerde 9 m, kuleler ise yaklaşık 12 m yüksekliktedir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar