6.4 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 11, 2024

İletişim

Yüksek Öğretim Kurumu E-Kayıt İle Büyük Tasarruf Sağlandı

Yükseköğretim kurulu’nun (yök) 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren geleceğe geçirdiği e-kayıt uygulamasıyla yaklaşık 200 milyon lira tasarruf sağlandı.

Yök’ün 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren e-devlet üstünden başlattığı e-kayıt uygulaması, öğrenci ve veliler gayesiyle hem vakitten tasarruf aynı zamanda masrafları hafifletme mevzusunda önemli rahatlıklar elde ediyor.

E-kayıt uygulamasıyla öğrenciler, kazandıkları üniversiteye uğramadan kayıtlarını gerçekleştirme fırsatı buluyor.

Yök yetkililerinden alınan bilgiye nazaran, şu ana kadar 592 bin 632 öğrenciden 407 bin 946’sı, üniversite kaydını e-kayıt uygulaması üstünden gerçekleştirdi.

Öğrencilerin kayıt yaptırmak üzere en düşük bir velisiyle üniversitenin olduğu şehre gidiş-dönüş yol parası, barınma ve gıdaya harcadığı oran göz önüne kullanılarak uygulanan hesaplamaya göre, e-kayıt yardımıyla yaklaşık 200 milyon lira tasarruf sağlandı.

E-kayıt ile öğrenci evrakı ve diploma mevzusunda bürokratik uygulamalar azalırken, vakitten da tasarruf temin edildi ve mümkün sahtecilik vakalarının önüne aşıldı. Üniversitelerin öğrencileri üzere harcayacağı çalışma gücünde de önemli bakiyede azalma yaşanırken, çalışma gücü verimliliğinde yükselme yaşandı.

İşleme birtakım programlar dahil edilmedi

Öğrenciler, üniversitelerinin internet sayfasında duyurduğu tarihlerde, ifade edilen evrakları ve öbür koşulları sağlamaları biçiminde, e-devlet şifrelerini alarak üniversiteye uğramadan ders kaydı yapabiliyor.

E-kayıt uygulamasına, hususi beceri programları ile yüksek öğretim kurumlarınca böylelikle kayıt sunmaya cazip görülmeyen birtakım yüksek öğretim programları (sağlık tutanağı isteyen programlar gibi) dahil edilmedi.

İlk yerleştirme üzere yapılan e-kayıt uygulamasına, ulusal sporcu ve ek yerleştirmeler ile yerleşen öğrenciler başvuramıyor. Bu öğrencilerin, yerleştiği yüksek öğretim kurumuna bilhassa başvurmaları gerekiyor.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar