Rusya’ya İhracat Artmaya Başladı

0
508

Türkiye’nin en mühim şeftali üretim merkezlerinden olan umurbey’de hazırlanan festivalin üçüncü gününde ‘en iyi şeftali’ yarışması da yapıldı.

Çanakkale valisi hamza erkal’ın da katılmış olduğu mükafat töreninde büyüklük, tat, aroma, kalıntı vb. Bir fazla ölçütten geçirilen şeftalilerden ilk üçe girenlere ödülleri verildi. Vali hamza erkal, 15 temmuz darbe girişiminin ekonomiyi sarsamadığını söyleyerek, “15 temmuz’da darbe girişimi yer alıyor, pazartesi günü borsa açılıyor; borsada hiç bir sarsılma mevcut değil. Bu nasıl demek? Yaralanan tüm prangaları bu millet söküp atar, yoluna devam eder demek. Biz üzerimize düşeni yapacağız, bulunduğumuz noktalarda hizmetimi yürüteceğiz” diye ifade etti.

seftali-faydalari

İki tanesi 1,5 kilo geliyor�
Bu yıl festivalin 25. Kez yapıldığını ifade eden umurbey belediye başkanı sami yavaş, “şeftalimiz bu yıl vatan içine ve vatan dışına satıldı. Vatan dışına satımlarımız yükseldi. Türkiye’nin en iyi ikinci şeftali üretim noktası olan umurbey, en iyi şeftali nektarının üretildiği yer durumuna geldi. Halkımızın kazanç kaynağının % 90’ı şeftaliden. Bu yıl erken olgunlaştığı üzere bittiği zamana eşit geldi. Bu yıl yine adet şeftali averajı 719 gramla müsabaka sonlandırıldı. İki tanesi 1,5 kilo geliyor şeftalinin. Rusya’ya ihracat başladı. Hem de yurt haricinde almanya, ingiltere ve fransa’ya da ihracat yapıldığını duyuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here