10.5 C
İstanbul
Salı, Mart 12, 2024

İletişim

Wi-Fi’dan 100 Kat Hızlı Li-Fi

Bilim insanları Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha hızlı veri transfer edebilen kablosuz bağlantı yöntemi Li-Fi için laboratuvar dışında deneme çalışmaları yapmaya başladı.2011 yılında Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından icat edilen Li-Fi,  ışık üzerinden VLC yani görülebilir ışık iletişimi kullanarak veri transferi yapmaya yarıyor. Bu yeni kablosuz iletişim ortamı yapılan deneylerde 224 gigabyte hıza ulaştı. Bu da internet kullanımında bir devrim yaratabilecek potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Li-Fi, göz ile görülemeyecek kadar hızlı yanıp sönen LED’ler kullanılarak mors alfabesine benzeyen bir yöntem ile çalışıyor

Li-Fi

SANİYEDE 18 FİLM

Test aşaması hızlara bakıldığında Li-Fi teknolojisi ile 1,5 GB boyutundaki 18 film indirmek mümkün görünüyor. Li-Fi teknolojisini ilk defa laboratuvar ortamı dışında deneyen Velmenni şirketi VLC teknolojisini birçok alanda denemeye devam ettiklerini ve tasarlamış oldukları akıllı ışık sistemlerinin endüstriyel ortamlarda ışık ile veri transferi yapılmasına imkan sağladığını belirtti. Yakın zamanda Li-Fi teknolojisinin Wi-Fi teknolojisinin yerine geçmesi zor görünse bile iki teknoloji paralel olarak kullanılabilir.

Velmenni şirketi açıklamasında şu anki koşullarda Li-Fi teknolojisini kullanmanın çok zor olduğunu bu yüzden de Li-Fi teknolojisinin bir şekilde entegre edilmesi için yol bulunması gerektiğini söyledi.

Bugün kullanılan kablosuz ağlar ile duvarın ötesine bile bağlantı sağlanabilmekte ancak Li-Fi teknolojisi sadece ışığın iletebildiği yerlerde bağlantıya izin verecek. Bu da yerel ağın tamamen kontrol altında olmasını sağlayacak.  Tasarlamış olduğumuz akıllı ışık sistemleri endüstriyel ortamlarda ışık ile veri transferi yapılmasına imkan sağlıyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar