24.6 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 3, 2023

İletişim

Vergi Ödemelerinde İndirim

Maliye bakanlığı’nın bir süredir üstünde çalıştığı pakete göre vergisini düzenli ödeyenlere % 1 civarında indirim uygulanması planlanıyor.

Maliye bakanlığı yeni bir paket hazırlıyor. Bu paketle yükümlü haklarını güçlendirmek,vergi kontrolünde iyileştirmeler tamamlamak, yeni yapılandırmaların önüne geçmek ve vergisini düzenli ödeyenlere de bonus bir diğer deyişle indirim vermeyi planlıyor.

İndirimde kistas bütçeye yük
Maliye bakanlığı’nın hazırlıklarını icra ettiği yeni pakette iyi kalpli, gönüllü uyum gösteren mükelleflere daha çok destek verilecek. Ödeme yapmayanlar üzere de caydırıcı önlemler getirilecek. Maliye bak anı naci ağbal geçtiğimiz günlerde uygulanan çalışmalar ile ilgili malumat verirken, belirli vergisini ödeyenlere bonus, kontrol sırasında destek veren mükelleflere de indirim düşündüklerini ifade etmişti. Maliye bakanlığı’nın senelerdir getirilen her tekrar yapılandırma paketi esnasında eleştiri mevzusu yapılan belirli vergisini ödeyenlere bonus uygulaması üzere senaryo çalışmaları yaptığı ifade edildi. Bonus uygulaması vergisini belirli ödeyenler üzere indirim şekilde gündeme önümüzdeki. Bunun üzere öncelikle kazanç ve kurumlar vergisi mükellefleri içinde vergisini belirli ödeyenlerin sıralaması çıkarılacak. Ek olarak kdv ya da kar stopajı öbür vergiler bakımından da belirli ödeyenlerin sıralaması yapılacak. Bu listeler iskonto ile birlikte ekonomik duruma önümüzdeki yükü hesaplamak üzere kullanılacak. Ekonomik duruma önümüzdeki yük haline göre kapsam tespit edilecek. Uygulanan ilk çalışmalarda belirli vergisini ödeyenlere % 1 dolaylarında bir indirim olabileceği belirtiliyor. Uygulamanın kazanç ve kurumlar vergisi bakımından geçerli olması umut ediliyor. Şundan dolayı maliye tenzilat uygulaması ile daha fazla mükellefin daha çok vergi beyanında bulunmasını amaçlıyor. İlk aşamata ufak ve orta gelirli işletmeler için geçerli olacak uygulama eğer ekonomik duruma beklendiğinden daha düşük bir yük getirirse % 1’lik tenzilat miktarının biraz daha yukarı çıkarılabileceği tahmin ediliyor.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,768TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar