Ve Çiçekler Solar Parfümler Açar

0
841

Bu parfümler yeni, bu parfümler iddialı, bu parfümler kışın açan çiçek gibi tazeleyici! Parfüm dünyasında neler oluyor, isterseniz bir göz atalım…

Gülçin İŞLER FIRAT

Mevsim sonbahar. Yaprakların dökülmesine az kaldı ve tabii ki mis kokulu çiçeklerin de solmasına… Güzel enerjiler, ilkbaharın tazeleyici hisleri biz istemesek de yerini hüzünlü bir ruh haline bırakıyor. İşte tam bu noktada imdadımıza dünyaca ünlü markaların duyuları uyandıran, ruhu yenileyen ve güne enerjik başlamayı sağlayan yepyeni kokuları yetişti. Escada, Gucci, Givenchy, Guerlain, Lancome, Yves Saint Laurent, bir biri ardına sonbahar sürprizlerini paylaştı. Peki, markalar yeni kokularını nasıl tasarladı, nasıl bir kadın hayal etti, ilham kaynakları, hikayeleri neydi, sunumu nasıl yaptı?

İlk olarak Gucci’yi markaja alalım. Gucci’nin parfümü Premiere. Bu parfümün esin kaynağı markanın, 2010 Cannes Film Festivali’nde sahne alan Gucci Premiere moda koleksiyonu. Gucci Premiere, her kadındaki yıldızı yükseltir, o bir modern ikondur. Markanın Kreasyon Direktörü Frida Giannini’ye göre: “Böyle başarılı bir kadın için aynı şekilde bir olağanüstülük gerekir. Gucci Premiere kadınsı, etkileyici ve mükemmel bir gece elbisesi gibi baştan çıkarıcıdır.”

Parfümün reklam yüzü tam da parfümün vermek istediği mesajla örtüşüyor: kırmızı halıda parlayan bir star, Blake Lively. Basılı medya ve TV kampanyalarının çekimleri Beverly Hills’in en meşhur ve gösterişli lokasyonlarından biri olan tarihi Sheats Goldstein Residence’da yapılmış. Ve Los Angeles’in parlak ışıklarına karşı baş döndürücü ışıltılı kıyafetiyle Lively… Bu muhteşem fotoğrafların kahramanları ise dünyanın en saygın moda fotoğrafçıları olan Mert Alaş ve Marcus Piggott. Parfümün altın rengi şişesi kırmızı halının bir devamı niteliğinde: sizin için hazırlanmış muhteşem bir ödül! Şişenin zarif boyun kısmında Gucci’nin ikonik temsili ile dolanmış bir madalya var. Parfüm odunsu ve misk notalar içeriyor.

Givenchy bir parfüm, iki kokuyla hafızalara giriyor. Dahlia Noir EDP ve Dahlia Noir EDT. Dahlia Noir ilk kez 1957’de Hupert de Givenchy tarafından tasarlanan L’interdit parfümünden bir başka deyişle, couture parfümlerinin asiliğinden esinlenilerek yaratılmış. Haute Couture çizgisi ve kalitesi ile kurucusu Hupert de Givenchy’nin gelenekleri markanın kreatif direktörü Riccardo Tisci yorumu ile yeniden hayat buluyor. Tisci, baştan çıkarıcı siyah bir meleği, güçlü bir Tanrıça’yı, fatal bir hassaslığı hayal ederek bu ilk kokusunu yaratmış. Reklamın yüzü olan İtalyan asıllı model MariaCarla Boscona, reklam filminde dumansı transparanlığı, rüzgarla uçuşan siyah şifon elbisesiyle belirir. Siyah bir Dahlia çiçeği gibi açar ve solar. Tamamen saf çizgilerle tasarlanmış bu Couture koku, lükse geri dönüşü temsil eder.

Guerlain’in parfümü La Petite Robe Noir, adı gibi siyah bir elbise kadar her kadın için vazgeçilmez olmaya aday. Bu parfümün animasyon çizimlerinde ünlü bir reklam yüzü bulunmuyor diğer markalardan farklı olarak. Parfümün tasarımcıları OlivierKuntzel ve Florence Deygas, bir reklam yüzü seçmemelerini ise şu sözlerle açıklıyor: “Bu parfümün bir yüzü yok. Çünkü bu parfüm tüm kadınlara hitap ediyor ve tüm kadınlar kendilerinden bir şey bulacaklar.” Meyveli floral koku grubunda yer alan bu parfümün kreatörlüğünü Thierry Wasser yapmış.

Escada’nın Espacially Escada serisine katılan en taze kokusu Espacially Escada Delicate Notes. Parfümün reklam yüzü top model Bar Refaeli. Kampanya fotoğraflarını Mark Seliger çekmiş. Reklamda Refaeli, pembe elbisesi içinde pembe güllerle süslenmiş bir bahçede görüntüleniyor. Bu parfüm gül notalarıyla donatılmış fresh bir koku.

Lancome, “Le Vie Est Belle” diyor, yani “Hayat güzeldir.” Bu parfümle birlikte ilk defa Fransız parfümünün üç ustası bu kokuyu oluşturmak için yeteneklerini birleştirdi: Olivier Polge, Dominique Ropion ve Anne Flipo. Ve vardıkları sonuç şu: İris çiçeği ile bugüne kadar yaratılmış en kadınsı parfümü hayata geçirmek. Parfümün içeriğini oluşturan anahtar kelime: az ama daha iyi. Markanın yüzü ise kadınsılık ve gülümseme kelimelerini yan yana getirince arama sonucu veren Julia Roberts.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here