Tatilde En İyi Bronzlaşma Yöntemleri

0
1113

Tatil için tüm hazırlıklarınız tamam mı? İşte yedi maddelik kontrol listeniz…

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tatile çıkmak üzeresiniz. Denizin, güneşin keyfini doyasıya çıkarmadan önce son bir hatırlatma yapalım istedik: Plajda hoş görünmeniz, yaşlanmadan bronzlaşmanız için yedi maddemiz var. Okuyun, uygulayın.

1. Tatile çıkmadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulmaktır. Teninizin parlak ve canlı görünmesinin ve lekesiz yanmanın en önemli kuralı budur. Hamama gidip kese yaptırabilirsiniz veya evde eksfoliant bir ürün kullanabilirsiniz. Eğer bu üründen maksimum etkiyi almak istiyorsanız, duşa girmeden yani cildiniz kuruyken uygulayın.

2. Güneşe çıkmadan birkaç hafta önce cildinizin zararlı ışınlara karşı direncini artıracak ve bronzlaşmanızı kolaylaştıracak takviyeler almanızda fayda var. Mesela Dr. Murad’ın yüzde yüz saf nar özü tableti, cildin güneşe karşı savunmasını yüzde 25 oranında artırıyor. Clinians Aqua Solare gibi bronzluğu artıran bir ürün de kullanabilirsiniz. Aqua Solare, güneşlenme sırasında aktive olarak bronzlaşma gücünü artırıyor ve cildin elastikiyetini korumaya yardımcı oluyor. Bu ürünü tatile çıkmadan birkaç gün önce kullanmaya başlarsanız, tatilde daha kolay bronzlaşabilirsiniz. Bronzluğu artıran ve uzun süre koruyan bu tarz bir ürün kullanarak, daha az güneşle daha koyu bir renge kavuşabilirsiniz.

3. Eğer cildiniz süt beyazsa, plajda kendinizi ilk günden güzel hissetmeniz pek olası değil. Bu yüzden, büyük günden birkaç gün önce otobronzan sürmeye başlayın. Ama unutmayın, otobronzanın mükemmel görünmesi için iki kural var: Ölü hücrelerden arınmış bir cilt (ki bunu zaten yaptınız) ve bol bol nemlendirici.

4. Tatilden bir süre önce, yüzünüz için kullandığınız nemlendiriciyi bir kenara bırakıp, yüksek oranda antioksidan içeren bir kreme geçin. Uzmanlar, güneşe çıkmadan iki hafta önce cildin antioksidan deposunu doldurmanın, güneşin yaşlandırıcı etkilerine karşı savunmasını artıracağını belirtiyor.

5. Birçok insan yüksek koruma faktörü kullanırsa bronzlaşmayacağını düşünür ki, bu doğru değil. Mesela SPF 15 veya daha yüksek faktörlü bir ürün bronzlaşmanızı değil yanmanızı engeller. Üstelik bu şekilde daha uzun süre bronz kalırsınız çünkü soyulmazsınız. Tatile çıkarken yanınıza farklı SPF faktörüne sahip ürünler alın. Güneşlenmeye en yükseği ile başlayın. Çünkü cildinizin kendini onarma mekanizması ancak 48 saat sonra harekete geçecektir ve ten renginiz koyulaştıkça da artacaktır. Mesela ilk gün SPF 30’la başlayın, sonra birkaç gün SPF 25 kullanın ve daha sonra SPF 15’e geçin. Bu arada, yüzde 100 güneşten korunma diye bir şey olmadığını hatırlatalım; SPF 30 yüzde 98 koruma sağlarken, SPF 50 sadece yüzde 1 daha fazla koruma sağlar. Ve sakın geçen sene satın aldığınız ürünü kullanmayın çünkü zaman içinde etkisini yitirir.

6. Plaj keyfinden saçlarınızın da etkileneceğini hatırlayın. Tatili mısır püskülünü andıran kuru ve cansız saçlarla geçirmek istemiyorsanız, yanınıza saçınızı klor, deniz ve güneşten koruyacak bir ürün alın. Yoğun nem veren bir saç maskesi de bavulunuzun vazgeçilmezleri arasında olmalı.

7. Güneş koruyucunuzu mutlaka bikininizi giymeden önce sürün, çünkü plaj kıyafetinizi lekelememek adına kenarlarına krem sürmezseniz, o bölgeler fena şekilde yanar. Oysa bu şekilde bütün vücudunuza tam olarak koruyucu sürdüğünüzden emin olabilirsiniz.

brozlaşma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here