10.9 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 13, 2024

İletişim

Tarama Testileri Nasıl Yaptırılır ?

Gebelikte ki bu tarama testleri ideal olması için tarama testi yaptıracağınız ülkenin koşullarına bağlıdır. Ülkemizdeki sağlık kalitesi ve sağlık sistemi her yerde aynı değildir. Gebelere verilecek bu sağlık hizmetini hastanenin kendi olanakları ve hekimin becerisi belirlemektedir. Tabi her testin avantajı ve dezavantajının bulunduğu da unutulmamalıdır.
Doğum öncesi yapılan bu tarama testleri anne adayındaki ya da bebekte herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığının tespiti için yapılan testlerdir.

tarama-testi

İkili tarama testi; anne karnındaki bebeğin kromozom bozukluğu açısından herhangi bir risk olup olmadığının ortaya çıkması için yapılan bir tarama testidir. Aslında ikili tarama testinin kullanım amacı Down Sendromu kontrolü içindir. Trizomi 18 ve Down Sendromu için sonuç vermektedir. Fakat sadece ikili tarama testi sonuçlarında riskin yüksek çıkması bebeğin sağlıksız olduğu anlamına gelmez bu testin ardından ileri derece incelemelerinde yapılması gerekir.
Üçlü tarama testi; kromozom bozuklukları olan Down Sendromu ve Trizomi 18 gibi kromozom bozuklukları açısından risk belirlemeye yarayan tarama testidir. İkili tarama testinde olduğu gibi üçlü testin sonuçlarında da riskin yüksek çıkması sonucunda ileri derece incelemelerinde yapılması gerekir.
Dörtlü tarama testi; anne adayının hamileliğinin 16 ve 21. haftalarının arasında yapılan bir kan testidir. Anne adayından alınan kan ile dört ayrı hormon ölçümü yapılmaktadır. Aslında dörtlü tarama testi, tarama hassasiyetini daha da artırmak adına üçlü test incelemesi sırasında üç maddeye İnhibin A adın da bir maddenin eklenmesiyle oluşturulan bir testtir. Dörtlü tarama testlerinde Down Sendromu teşhisi yüzde 80 oranında saptanabilmektedir. Üçlü testte olduğu gibi bu testte de anne adayının kilosu, yaşı, sigara kullanıp kullanmadığı vb. değişiklikler ve gebelik haftası bilgisayarda ki özel bir programa girilerek denetlenir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar